Zahraničí

Putinův mentor zveřejnil scénář, kdy Rusko odpálí jaderné zbraně

Putinův mentor zveřejnil scénář, kdy Rusko odpálí jaderné zbraně
Ruský prezident Vladimir Putin Zdroj: Profimedia

Nečekanou dávku upřímnosti předvedl ruský ultranacionalista Alexandr Dugin, o němž se často mluví jako o mentorovi Vladimira Putina. Popsal scénář, ve kterém se bude šéf Kremlu muset uchýlit k použití jaderných zbraní. Rusko jejich odpálením Západu a Ukrajině pravidelně vyhrožuje.

Pokud se ruské armádě nepodaří ani po mobilizaci zvrátit válku na Ukrajině ve svůj prospěch, nebude jiné cesty než zmáčknout obávané červené tlačítko. Myslí si to Alexandr Dugin, jeden z největších zastánců tvrdého ruského imperialismu a Putinův důležitý poradce.

Porážku podle něj nemůže Moskva dopustit, uvedl portál Mirror. "Jaderná apokalypsa patří k možným scénářům. Kdyby Rusko začalo prohrávat, nelze vyloučit, že se rozhodne použít atomové zbraně. Jestli to v Rusku někdo doopravdy zvažuje? Nepochybně," nechal se Dugin slyšet na twitteru.

Související obsah

"Pro Rusko, a to jak z pohledu státu, tak obyčejných lidí, znamená prohra ve válce totální zničení. Jaderný scénář se ale klidně může odehrát, i kdyby porážka nebyla absolutní a Rusko ji jako celek ustálo," pokračoval.

Jak upozornila agentura TASS, nasazením nukleárního arzenálu ve čtvrtek poněkolikáté pohrozil i místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv. Rusko podle něj musí bránit své území. "K takové ochraně mohou být použity nejen konvenční zbraně, ale doslova jakékoliv ruské zbraně, včetně strategických jaderných zbraní a zbraní založených na nových principech," vzkázal. 

Další podrobnosti o Putinově mobilizaci v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz