Komunální volby 2022

Čestlice se bojí ovlivnění voleb. Přibývají jim obyvatelé, bydlí u miliardáře Sehnala

Neobvykle vysoký nárůst obyvatel zaznamenaly Čestlice u Prahy. Někteří z nich mají mít podle zjištění portálu Seznam Zprávy trvalé bydliště v domech, které patří miliardáři a majiteli tamějšího akvaparku Pavlu Sehnalovi. A starousedlíci se domnívají, že může jít o pokus ovlivnit výsledek komunálních voleb. Ty proběhnou v pátek a sobotu.

Trvalý pobyt v Čestlicích si letos přihlásilo 38 lidí a 23 z nich za poslední dva měsíce. Jak zjistili redaktoři portálu Seznam Zprávy, mnozí z nich mají bydlet v nemovitostech miliardáře Pavla Sehnala, který v obci provozuje akvapark. 

Mezi novými obyvateli Čestlic jsou i kandidáti uskupení Čestlice pro budoucnost. V čele kandidátky stojí Jiří Bílek, který působí v Sehnalově akvaparku jako ředitel pro strategii a rozvoj. Ten má trvalý pobyt v bohaté obci jihovýchodně od Prahy od května, jiní ale teprve od srpna. A to třeba i muž, který měl předtím bydliště na obecním úřadě a čelí dvěma exekucím.

Související obsah

"Pojali jsme podezření, že může jít o účelové jednání s cílem ovlivnit výsledek komunálních voleb v obci," řekl zmíněnému portálu čestlický starosta Martin Diviš (Společně pro Čestlice).

Sehnal se v politice angažuje i sám, je předsedou vlastní strany Aliance pro budoucnost a v Praze 18 vede kandidátku nazvanou Krásné Letňany. Je majitelem letňanského výstaviště, kde za covidové pandemie vznikla polní nemocnice. Fakultní nemocnice Bulovka náklady na ni vyčíslila na bezmála 100 milionů korun. Stát ji však nakonec vůbec nevyužil.

Podnikatel na sebe upozornil i přednostním očkováním v době, kdy měli vakcíny proti covidu dostávat jen ohrožené skupiny a zdravotníci. Právě za něj se měl podle ředitele nemocnice Sehnal vydávat.

Související obsah

Před dvěma lety prezentoval Sehnal vedení čestlické radnice projekt rozšíření akvaparku o obchodní centrum. Jenže neuspěl, protože záměr je v rozporu s územním plánem. Proto chce podle starousedlíků do vedení obce dosadit "svoje lidi". "Občané, kteří se zde přihlašují, k tomu často využívají nemovitosti, které jsou v majetku předsedy Aliance pro budoucnost pana Sehnala nebo jeho firem," doplnil Diviš.

Čestlická radnice zvažuje, jak se k situaci postavit. "Věc vygradovala tento týden a občané tuto informaci obdrželi. V současné době se radíme s právním zástupcem, jaké kroky budou následovat," upřesnil pro TN.cz starosta.

Pavla Sehnala jsme oslovili s několika dotazy, dosud na ně však nereagoval. 

Češi podceňují důležitost komunálních voleb, tvrdí experti:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz