Domácí

Lékař Barták je na svobodě! Exkluzivní záběry, jak opouští brány vězení

Lékař Jaroslav Barták v pátek s úderem 14. hodiny opustil brány věznice v Rýnovicích. Za mřížemi strávil jedenáct let za sexuální obtěžování a znásilnění svých asistentek. O jeho podmíněném propuštění už ve čtvrtek rozhodl soud. Na svobodu se dostal poté, co státní zástupkyně uvedla, že stížnost nepodá.

Známý lékař byl za mřížemi od roku 2011. ​Bývalý šéf a spolumajitel polikliniky v pražských Modřanech si ve vězení odpykával trest za sexuální zneužívání a znásilňování svých asistentek. Na svobodu se měl dostat příští rok, jablonecký soudce Jan Hospodka se ale rozhodl Bartáka podmíněně propustit.

Zásadní pro dřívější osvobození Bartáka byly výpovědi soudních znalců. "Odsouzený netrpí žádnou závažnou duševní poruchou. Není na svobodě pro společnost nebezpečný. On nahlédl na škodlivost svého chování. Opakoval mi to při tom vyšetření několikrát a celkem věrohodně," uvedl liberecký psychiatr Jaroslav Tržický.

Verdikt se stal pravomocným o den později. Státní zastupitelství v pátek oznámilo, že nevidí důvody k odvolání, a propuštění Bartáka na svobodu už tak nic nebránilo. Brány věznice opustil ve 14 hodin, TV Nova byla u toho.

Související obsah

Barták neskrýval radost, že je opět na svobodě. I když si nešlo nevšimnout, že pokulhává, usmíval se. Do Rýnovic pro něj přijelo s hodinovým předstihem auto s pražskou poznávací značkou. Uvnitř seděli dva mladí lidé. O koho se jedná, není jasné. Mohlo jít o přátele nebo příbuzné.

K vozidlu Bartáka doprovodila eskorta. Následujících sedm let má zůstat pod dohledem, v této době se musí zdržet popíjení alkoholu a užívání omamných látek, aby se ověřila jeho náprava. Vše přitom musí dokládat probační službě. Soudce také upozornil, že Barták nesmí páchat přestupky ani trestnou činnost, a pokud bude vyzván podrobit se testu, musí ho podstoupit.

Barták se u soudu stále zpovídá z plánování vražd

Barták byl prominentním lékařem s řadou vlivných známých, než ho jedna z bývalých asistentek obvinila, že ji mučil na dovolené na Filipínách. Vypověděla, že ji vylákal do Asie pod záminkou pracovní cesty, tam ji bil, sexuálně napadal a vyhrožoval smrtí. Později se přidaly s oznámeními na Bartáka i další ženy. Soud ho shledal vinným a poslal za mříže na 12 let.

Ačkoliv se známý lékař nakonec dostal na svobodu o několik měsíců dřív, Krajský soud v Ústí nad Labem stále ještě rozhoduje o druhé části Bartákovy kauzy. Lékař je obviněný z plánování tří vražd a vydírání. Ze světa měl chtít sprovodit advokáta, kněze a bývalého šéfa vojenské tajné služby. Podle obžaloby se jim chtěl pomstít za předchozí odsouzení. Od dalších lidí pak údajně plánoval získat miliony a vrtulníkem uprchnout z věznice do Běloruska, kde chtěl prezidenta Lukašenka požádat o politický azyl.

S plánem se měl svěřit svému spoluvězni, který ale následně začal spolupracovat s policií a Bartáka si tajně nahrál.

Za tyto činy Bartákovi soud již dříve uložil dalších šest let vězení. Bývalý lékař ale nakonec uspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu. Ten verdikt zrušil a nařídil přezkoumání, za jakých okolností videonahrávky vznikly.

O rozhodnutí soudu osvobodit Bartáka jsme vás informovali ve čtvrtek v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz