Zajímavosti

V Česku se volí na kuriózních místech. Urna zamířila i do vězení

Páteční druhou hodinou odpoledne začaly v České republice komunální a senátní volby. Ne všude se ale volilo na obvyklých místech a tradičním způsobem. Někde si navíc museli na první voliče hodně dlouho počkat.

Okrskem s nejmenším počtem voličů v České republice je Vysoká Lhota na Pelhřimovsku. "Máme tady 16 voličů," řekl předseda volební komise Miroslav Přibyl. I kdyby přišli všichni, tak to pro volební komisi znamená, že během 14 hodin, během kterým bude v sobotu a neděli pracovat, příchod zhruba jednoho voliče za hodinu. Čekání na toho prvního bylo nekonečné.

"Čas je tady dlouhý, tak si vyprávíme a vzpomínáme," dodal Přibyl. Teprve po více než hodině přišel pan Plášil. "Hned ze začátku je to potřeba mít za sebou," prohlásil místní volič.

V Horní Malé Úpě v Krkonoších si zase před hlasováním dají voliči pořádný horský výšlap. Mají tam nejvýše položenou volební místnost u nás. Přesně 1 055 metrů nad mořem. "Obec Malá Úpa je na to velmi hrdá," uvedla zapisovatelka Božena Vojtěchová.

Související obsah

Třeba v Horních Jasenkách na okraji Vsetína se mohou lidé při hlasování rovnou i pomodlit za výsledek voleb. Volí tam totiž přímo v kostele. V Nečtinech na Plzeňsku se zase při hlasování i něco dozvíte. Volební místnost tam mají v regionálním muzeu.

V Jihlavě si zase lidé při hlasování mohou prohlédnout trolejbusy a autobusy. Volební místnost tam je totiž přímo v jihlavském dopravním podniku. Ve Zlíně se zas volí v herně stolního tenisu.

Hlasovat se nemusí jen na tradičních místech. Přenosné volební urny míří za lidmi do nemocnic i věznic. Odsouzení vězni sice v komunálních volbách volit nesmějí, ale svého senátora si zvolit mohou.

Související obsah

V Dolní Cerekvi na Jihlavsku zažívali v letošních volbách při hlasování souboj pohlaví. Měli tam totiž dvě kandidátky. Na jedné byli pouze muži, na druhé zas ženy. "I když kandidujeme za muže a ženy, tak pořád kandidujeme pro Cerekev," prohlásili společně lídr a lídryně obou kandidátek Zdeněk Dvořák a Alena Houčková.

Lídr mužské kandidátky to, ale možná nebude mít po sečtení hlasů s povolebním vyjednáváním úplně jednoduché. Dvojka u žen je totiž jeho švagrová.

pv, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhnou v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz