Komunální volby 2022

Bartoš se staví proti koalici v Plzni. Vadí mu spolupráce s SPD

Bartoš se staví proti koalici v Plzni. Vadí mu spolupráce s SPD
Ivan Bartoš (Piráti) volil v komunálních volbách | Zdroj: TN LIVE

Po sečtení všech hlasů vyhrála v Praze v komunálních volbách koalice SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL). Vítězem voleb do zastupitelstva v Brně je společná kandidátka ODS a TOP 09. Naopak v Ostravě zvítězilo hnutí ANO. Před čtyřmi lety mělo necelých 33 procent, letos to bylo 33,97 % hlasů. V Plzni se plánuje spolupráce ANO, Pirátů, STAN a nezávislých kandidátů SPD. To se ale nelíbí předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi.

Chcete znát výsledky voleb ve vaší obci či obvodu? Najdete je zde:

Výsledky pro komunální volby – do vyhledávače pod mapou stačí zadat jméno obce, a pokud jsou výsledky již k dispozici, tak se vám zobrazí

Výsledky pro senátní volby – na mapě nebo pod mapou si vyberete váš obvod, kde se vám výsledky, pokud jsou k dispozici, zobrazí. Pokud obvod rozkliknete, můžete si vybrat výsledky i za danou obec

"Jestliže se všichni prohlašují za vítěze, znamená to, že některý z nich lže, nebo je pokrytec," řekl CNN Prima NEWS prezident Miloš Zeman. "Nejvíce nových mandátů získala SPD, dalším vítězem je hnutí ANO," prohlásil. "V poli poražených jsou velmi mírně ODS a lidovci, středně Piráti a nejvíce STAN," dodal.

Prohrály podle něj i levicové strany. "Je mi líto sociální demokracie, která ještě v minulosti získala pět procent a nyní jenom jedno procento," uvedl s tím, že KSČM nelituje, protože se nevyrovnala se svou předlistopadovou minulostí. Za ztráty vládních stran podle něj může vyvažování a nezvládání energetické krize i inflace.

Související obsah

"Vidím to bohužel jako pravděpodobné a nechci jim do toho mluvit," řekl CNN Prima NEWS Zeman k možné koalici SPOLU, Pirátů a STAN v Praze. Vzhledem k podobnostem osobností Bohuslava Svobody (ODS) a Patrika Nachera (za ANO) by však podle něj byla nejstabilnější vláda SPOLU a ANO.

Výsledky voleb ve velkých městech

Po sečtení všech okrsků v Praze zvítězila koalice SPOLU s 24,72 %, druhé skončilo se ziskem 19,34 % hnutí ANO. Piráti, kteří mají v Praze primátora, získali 17,73 %. Hnutí Praha sobě obdrželo 14,73 % a do zastupitelstva se dostali i Starostové a nezávislí se 7,77 % a koalice vedená SPD, která získala 5,17 %.

Vítězem komunálních voleb v Brně se po sečtení všech okrsků stala koalice ODS a TOP 09 primátorky Vaňkové, která získala 25,03 % hlasů. ANO zaostalo o necelých 5 % a získalo celkově 20,47 % hlasů.

Naopak v Ostravě ANO svou pozici upevnilo a s výsledkem 33,97 % hlasů zvítězilo. Druhá je koalice SPOLU se ziskem 14,33 % hlasů. Těsný souboj o plzeňský magistrát svedly ANO a koalice SPOLU. Vítězem se nakonec stala koalice SPOLU, která se ziskem 27,73 % hlasů porazila ANO o necelých 0,5 %. Hnutí ANO tak v Plzni získalo 27,26 % hlasů. Těsný byl souboj i před čtyřmi lety, to ale ODS kandidovala samostatně a s hnutím ANO prohrála o necelou desetinu procenta, přesto uzavřela koalici a získala post primátora.

Letos se však plánuje opak. Druhé ANO, které získalo stejně mandátů jako vítězové, se totiž dohodlo s Piráty a Starosty i nezávislými kandidáty kandidujícími za SPD. Postavil se proti tomu však předseda Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš. "Memorandum Piráti podepsali se STAN a ANO. ANO ovšem jedná o podpoře s dvěma nezávislými kandidáty za SPD, s čímž mám osobně velký problém. U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití," uvedl v neděli odpoledne na twitteru. "O věci jsem dnes také jednal s předsedou STAN Vítem Rakušanem," doplnil.

Související obsah

V Olomouci se po sečtení všech okrsků dostalo s přehledem do čela hnutí ANO, které získalo 31,75 % hlasů, druhá skončila koalice SPOLU s 19,58 %, za ní následovali ProOlomouc s Piráty se ziskem 15,48 % a SPD a Trikolora s 11,42 %. Před čtyřmi lety zvítězilo ANO (26,66 %), následovala ProOlomouc (12,1 %), Piráti a STAN (11,94 %) a ODS (10,91 %), lidovci (7,4 %), spOLečně (5,93 %), SPD a Zemanovci (5,57 %), KSČM (5,29 %) a ČSSD (5 %).

Uspěla i některá známá jména, která se do souboje pustila v menších obcích. Hradní kancléř Vratislav Mynář obhájil post zastupitele v Osvětimanech, Robert Šlachta, šéf hnutí Přísaha, vyhrál se ziskem více než 40 % hlasů v Pohořelicích u Brna. Po sečtení dvou třetin okrsků vedla v pražských Řeporyjích kandidátka ODS vedená novinářem Pavlem Novotným.

Okolo půl deváté bylo také jasno o dvou senátorech. Nad 50 procent hlasů mají zatím Ladislav Václav (ANO) v Bruntálu a Petr Fiala (SproK) v Ústí nad Orlicí, který má jen jednoho protikandidáta. 

Hnutí ANO postupovalo před 21. hodinou do druhého kola 18 kandidátů, další dva pak v koalici s ČSSD. Vládním stranám v různých koalicích postupovalo do souboje v druhém kole 24 kandidátů.

Začátek voleb

Volit se ve více než 6 000 okrscích začalo v pátečních 14 hodin. Většina předních politiků hlasovala v komunálních a senátních volbách už krátce po otevření volebních místností. 

Už ve dvě odpoledne přišel volit předseda hnutí ANO Andrej Babiš v Průhonicích či ministr pro místní rozvoj a vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) v Praze 2. Po druhé hodině odpolední odvolil i prezident Miloš Zeman v Lánech a ve 14:30 premiér Petr Fiala (ODS) v Brně. Více o tom, jak den probíhal či co politici prohlásili, se dozvíte zde

Související obsah

Z Českého statistického úřadu (ČSÚ) dorazila první čísla letošních senátních a komunálních voleb. Z prvních tří okrsků pro komunální volby je ČSÚ obdržel ve 14:30. "Jedná se o obce s poetickými názvy Chobot (Strakonicko), Jahodov (Rychnovsko) a Hlohovice (Rokycansko). První zpracovaný okrsek v senátních volbách pak dorazil ve 14:37 v Příchovicích (Plzeň-jih)," uvedl úřad.

Podívejte se, jak to vypadalo v zákulisí voleb:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Senátní volby 2022

Volby do Senátu Parlamentu České republiky se uskutečnily 23. a 24. září 2022, první kolo proběhlo společně s komunálními volbami. Druhé kolo senátních voleb se uskutečnilo v termínu 30. září až 1. října.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz