Domácí

Starosta kvůli rasismu opustil STAN, teď vyhrál volby. Svědčí to o mé práci, řekl

Starosta kvůli rasismu opustil STAN, teď vyhrál volby. Svědčí to o mé práci, řekl
Jaroslav Červinka | Zdroj: Profimedia

V Poděbradech zvítězilo sdružení nezávislých kandidátů. V jeho čele stojí bývalý člen STAN Jaroslav Červinka, který se podle policie dopustil svými protiromskými výroky trestného činu.

Sdružení nezávislých kandidátů v čele s Jaroslavem Červinkou získalo v letošních volbách do zastupitelstva 29,54 procenta hlasů. Získalo tak o deset procent více než v pořadí druhá Volba pro Poděbrady.

Červinka takový úspěch neočekával. "Poděbrady jsou přeci jen rozděleny na dvě skupiny, takže až takové vítězství, tolik mandátů a hlasů, jsem neočekával," uvedl na dotaz TN.cz.

"Možná to svědčí o mé čtyřleté práci," dodal. Výsledek ale neočekával údajně zejména kvůli poděbradskému rozdělení na pravici a levici. "Už v předvolebním boji se strany netajily v tom, kdo koho podporuje a s kým bude spolupracovat," vysvětlil Červinka.

Související obsah

Starosta Poděbrad Jaroslav Červinka založil sdružení Nezávislí kandidáti Poděbrady v červenci poté, co odstoupil z kandidátní listiny hnutí STAN. Následně opustil i hnutí samotné. Důvodem byl Červinkův výrok o střílení v souvislosti s Romy.

Na to, zda kauza ovlivnila volby, ale Červinka neodpověděl. "Na to neumím odpovědět. Kolem sebe slýchám, že to asi mohlo ovlivnit, ale odpovědět nedokážu," řekl stručně.

Červinka tehdy na jednání městského zastupitelstva hovořil o důtce, kterou v roce 2001 dostal za výroky při dopravní nehodě. "Já jsem pak pronesl onu památnou větu, že by bylo lepší je zastřelit. Policajt mi řekl, že by se neměli střílet, že ti psi za to nemůžou. A já jsem pronesl, že jsem neměl na mysli ty psy," řekl.

Během pozdějšího vysvětlování na policii odmítl, že by měl sklony k rasismu. Za svá slova se následně omluvil a své výroky označil za hloupé.

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz