Komunální volby 2022

V Plzni už je hotovo, v Praze budou jednat. Takto by mohly vypadat koalice

V Plzni už je hotovo, v Praze budou jednat. Takto by mohly vypadat koalice
Poslanec Bohuslav Svoboda (TOP09) | Zdroj: TV Nova

Výsledky komunálních voleb už jsou známé a jednání o koalicích můžou začít. Například v Plzni už je hotovo a vládnout by tam mělo hnutí ANO s Piráty, Starosty a dvěma nezávislými kandidáty za SPD, koalice už se rýsuje i v Ostravě. V jiných městech ale můžou být jednání komplikovanější.

V Praze, Brně i Plzni vyhrály vládní strany. To však neznamená, že budou mít všude primátora. Budou totiž muset poskládat koalice, což na některých místech může být složitější.

Praha

V Praze zvítězila koalice SPOLU a v novém zastupitelstvu tak bude mít 19 mandátů. Lídr kandidátky Bohuslav Svoboda (ODS) by se tak mohl stát primátorem. Vyjednávání o koalicích teprve začnou. "Jsme naprosto přesvědčení o tom, že to je pro Prahu taková situace, která je jediným možným řešením," řekl o možné koalici na půdorysu vlády. SPOLU by tedy spolupracovalo s Piráty a hnutím STAN. Tato koalice by dohromady měla 37 zastupitelů z 65.

Teoreticky je možná i koalice SPOLU a ANO. Ačkoli Svoboda na sobotní tiskové konferenci řekl, že je ochotný jednat s každým kromě SPD, není spolupráci s ANO nakloněn. 

Související obsah

Brno

V Brně zvítězila koalice ODS a TOP 09. Primátorkou by tedy nadále mohla zůstat Markéta Vaňková (ODS). Ta hodlá oslovit všechny subjekty v zastupitelstvu a hledat programové průniky. Zatím neřekla, koho upřednostňuje. 

Může se tedy zopakovat spolupráce KDU-ČSL, která kandidovala s hnutím STAN. V dosavadní koalici jsou ještě Piráti a ČSSD. Všechna tato uskupení se do nového zastupitelstva dostala a dohromady mají stále většinu. Vzniknout ale může i koalice ODS, TOP 09 a ANO, která by většinu také měla.

Ostrava 

V Ostravě se rýsuje koalice ANO, SPOLU a Pirátů, která vládla doposud. Zástupci ANO a SPOLU se sešli už v neděli, v pondělí se chce primátor Tomáš Macura (ANO) setkat i s Piráty. Ti už v sobotu avizovali, že by ve vedení města společně s ANO a SPOLU rádi pokračovali. V sobotu vítěz voleb naznačoval, že může jednat i s doposud opozičním hnutím Ostravak.

Související obsah

Plzeň

V Plzni vyhrála koalice SPOLU. Primátora ale nejspíš mít nebude. Druhé ANO, které získalo stejně mandátů jako vítězové, se totiž dohodlo s Piráty, Starosty i nezávislými kandidáty kandidujícími za SPD. Koalice by tak měla mít v 47členném zastupitelstvu 25 křesel a primátorem by se měl stát lídr kandidátky ANO Roman Zarzycký. Paradoxně takto před čtyřmi lety v Plzni druhá ODS obešla vítězné ANO.

Vše ale ještě můžou zarazit Piráti. "Memorandum Piráti podepsali se STAN a ANO. ANO ovšem jedná o podpoře s dvěma nezávislými kandidáty za SPD, s čímž mám osobně velký problém. U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití," uvedl v neděli odpoledne na twitteru předseda Pirátů a vicepremiér Ivan Bartoš. "O věci jsem dnes také jednal s předsedou STAN Vítem Rakušanem," doplnil.

"Jednání v Plzni dále probíhají. Plně důvěřuji našim tamějším kolegům, že na plzeňském magistrátu sestaví koalici, která se nebude opírat o extremisty," napsal na twitteru Rakušan. Nedovolují to podle něj ani vnitřní pravidla hnutí STAN.

Liberec

V Liberci vyhráli Starostové pro Liberecký kraj. Lídr kandidátky a primátor Jaroslav Zámečník oslovil všechny strany kromě SPD. Jednání by měla začít v neděli. V koalici by se tak mohlo objevit hnutí ANO a ODS. Tyto subjekty totiž doposud společně město vedly.

Olomouc

V čele Olomouce pravděpodobně zůstane Miroslav Žbánek. Hnutí ANO totiž získalo 32 procent hlasů a 16 mandátů ve 45členném zastupitelstvu. Jednat hodlá s koalicemi SPOLU, ProOlomouc a Piráti i uskupením spOLečně.

České Budějovice

V Českých Budějovicích výrazně zvítězila ODS. Za tu kandidoval i hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba, kterého z osmého místa kandidátky vykřížkovali voliči až na první. Podle slov několika nových zastupitelů v sobotních volebních štábech je pravděpodobné, že ODS vytvoří koalici s druhým hnutím ANO. Kuba už ale avizoval, že primátorem se stát nechce.

​Vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) k volbám:

TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz