Rusko

Ruský ministr poslal světu důrazné varování. Týká se jaderných zbraní

Ruský ministr poslal světu důrazné varování. Týká se jaderných zbraní
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s prezidentem Vladimirem Putinem | Zdroj: Profimedia

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko bude na nová území, která případně připojí na základě referend, pohlížet jako na jakékoliv jiné území Ruska a bude ho bránit za použití všech prostředků. Odkázal přitom na jadernou doktrínu své země. Lavrov také uvedl, že se Rusko nebrání jednání se Západem, první krok ale neudělá.

Lavrov v sobotu během své návštěvy zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku varoval, že Rusko na připojená území vztáhne všechny platné ruské zákony, ale i doktrínu, která se týká použití jaderných zbraní, informovala o tom agentura TASS.

"Celé území Ruské federace, které je zakotveno, nebo může být dodatečně zakotveno, v Ústavě Ruské federace, je samozřejmě pod plnou ochranou státu, to je naprosto přirozené. Všechny zákony, doktríny, koncepce a strategie Ruské federace platí pro celé její území," odpověděl podle agentury Lavrov na tiskové konferenci na otázku, zda se ruská jaderná doktrína bude vztahovat na nové regiony, pokud se v referendu rozhodnou připojit se k Rusku.

Rusko podle něj bude "respektovat" rozhodnutí obyvatel okupovaných a separatistických území, pokud budou chtít být součástí Ruské federace. Referenda probíhají v Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti. Že je neuznají, avizovaly nejen západní státy, ale i někteří spojenci Ruska.

Lavrov také upozornil, že případy, kdy Rusko může použít jaderné zbraně, jsou jasně specifikovány ve vojenské doktríně země.

"Pokud jde o Ruskou federaci, tak prezident a další představitelé Kremlu několikrát řekli, že máme naší doktrínu jaderné bezpečnosti, je to veřejný dokument a všechno tam je sepsané. Tak bych všechny vyzval, aby si to přečetli a podívali se na jasně určené případy, kdy je použití našich jaderných zbraní povoleno," dodal.

Související obsah

​Doktrína počítá s tím, že Rusko použije jaderné zbraně jen v případě, že bude napadeno ono samo nebo jeho spojenci. "Za hlavní čtyři důvody použití jaderných zbraní text uvádí věrohodné varování o vypuštění balistických řízených střel proti území Ruska nebo jeho spojenců, tj. ještě před jejich dopadem, dále po uskutečnění jaderného úderu, v případě útoku konvenčními zbraněmi na jaderné síly a na jejich velící a kontrolní systémy a rovněž případný konvenční útok proti Rusku, který 'ohrožuje samotnou existenci státu'," uvádí bezpečnostní odborník Miroslav Tůma na stránkách Ústavu mezinárodních vztahů.

Teď je na tahu Západ, prohlásil Lavrov

Lavrov odpovídal i na otázku, jestli Rusko bude v tuto chvíli jednat se Západem. Podle Putinova ministra zahraničí je ale míč na druhé straně.

"Nebráníme se jednání, když dostaneme adekvátní návrh, s tím souhlasíme. Pokud se naši partneři chtějí sejít v tichosti, aniž by o tom někdo věděl, učiňte tak. Protože mluvit je vždycky lepší než nemluvit. Ale v situaci, ve které se nyní nacházíme, Rusko žádné první kroky nepodnikne," dodal podle agentury RIA Novosti Lavrov.

Jak reálná je hrozba jaderného konfliktu? Více v reportáži:

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz