Počasí

Na babí léto zapomeňte, čeká nás bláznivé počasí: Bouřky, mrazíky i sníh

Svatováclavský týden máme spojený s počasím babího léta – tedy se slunečnými a suchými dny. Tento týden přinese širokou škálu meteorologických jevů – jen ne slunečno a sucho. Zpočátku týdne se mohou ojediněle vyskytnout bouřky, po úterním přechodu studené fronty se ochladí, na vrcholcích Krušných hor bude sněžit a konec pracovního týdne přinese návrat přízemních mrazíků. V hlavní roli budou pláštěnky a deštníky.

Zatímco nejvyšší víkendové teploty se zastavily až na 20 °C, poslední zářijový týden bude teplotně podprůměrný. Citelný propad teplot vzduchu přinese úterní přechod studené fronty a následně studené severozápadní proudění.

v pondělí bude převládat oblačno až zataženo, místy s deštěm nebo přeháňkami. Během odpoledne se mohou na východě území ojediněle vyskytnout také bouřky. Srážkové úhrny se plně vejdou do 5 mm. Jen přes poledne bude místy až polojasno. Odpolední teploty stále příjemné – mezi 15 a 19 °C.

Během pondělí se mohou na východě území ojediněle vyskytnout i bouřky | Zdroj: TN.cz

​Od úterý půjdou teploty dolů

V úterý bude zataženo až oblačno, během dne na většině území déšť nebo přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 10 až 6 °C. Denní teploty 11 až 15 °C. Ve středu, na sv. Václava, bude oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, na vrcholcích Krušných hor i srážky smíšené nebo sněhové. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 8 až 4 °C. Denní teploty 11 až 15 °C. Ve čtvrtek bude oblačno, místy přeháňky, v Krušných horách i smíšené. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 6 až 2 °C, ojediněle přízemní mrazíky. Denní teploty 13 až 17 °C.

Související obsah

​Změnu nepřinese ani konec týdne

V pátek bude oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 6 až 2 °C, ojediněle přízemní mrazíky. Denní teploty 14 až 18 °C. V sobotu bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 8 až 4 °C. Denní teploty 14 až 18 °C. V neděli bude oblačno až zataženo, místy přeháňky. Ráno ojediněle mlhy. Ranní teploty 8 až 4 °C. Denní teploty 14 až 18 °C.

​Babí léto v nedohlednu

Žádnou sérii slunečných a suchých dnů babího léta neočekávají meteorologové ani začátkem října. Počasí bude zůstávat aprílové. Zpočátku desátého měsíce roku bude oblačno až polojasno, místy přeháňky. Po ránu místy mlhy nebo nízká oblačnost. Postupně přibývání oblačnosti a déšť nebo přeháňky na většině území. Ranní teploty 9 až 3 °C. Odpolední teploty zpočátku období 14 až 19 °C, postupně 12 až 16 °C.

Související obsah

​Když se řekne babí léto

Ve středu 28. září najdeme v kalendáři sv. Václava, kterého máme u nás spojeného s babím létem, tj. obdobím slunečných a suchých dnů, kdy odpolední teploty zpravidla překračují 20 °C, ale rána už bývají studená s četnými přízemními mrazíky, takže rozdíly mezi ranními a odpoledními teplotami mohou být vyšší než 20 °C, po ránu se tvoří četné mlhy nebo nízká oblačnost.

Takový charakter počasí přináší mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu, která se nad Evropou v tomto období ustálí s pravděpodobností 50 až 70 % a trvá většinou týden až 14 dnů, ojediněle i 20 dnů. Nejvíce slunečných dnů babího léta s teplotami kolem 25 °C najdeme v historii v 80. a 90. letech 19. století, v posledních letech 2000, 2001 a 2009, 2012 a 2015. Zřejmě nejdelší období babího léta přinesl rok 1959, kdy u nás slunečné počasí vydrželo téměř sedm neděl. Nejen u nás skloňujeme babí léto – ve Francii nazývají toto období dny svatého Martina, v Anglii je babí léto nazýváno svatým Lukášem a do Švédska přináší slunečné počasí svatá Brigita. Indiánské léto v USA a Kanadě je ve znamení barev, které přináší zbarvení javorů.

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz