Domácí

Cenový strop energií asi nebude na celou spotřebu. Lidé prý mají šetřit

Cenový strop energií asi nebude na celou spotřebu. Lidé prý mají šetřit
Ministr průmyslu a obchodu České republiky Jozef Síkela | Zdroj: TN LIVE

Zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a malé a střední firmy se nejspíš nebude vztahovat na celou spotřebu. V neděli to oznámil ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Důvodem je snaha přimět lidi šetřit. Později svá slova změnil.

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) uvedl v nedělních Otázkách Václava Moravce, že vládou plánované zastropování cen elektřiny a plynu pro domácnosti a malé a střední podniky pravděpodobně čekají malé změny. Ve hře je varianta, že by se zastropování nově netýkalo celé spotřeby. 

Ministr ovšem nepředpokládá, že by se měl měnit samotný strop cen. Ten je u elektřiny stanoven na 6 Kč/kWh s DPH a u plynu 3 Kč/kWh s DPH. Ceny za elektřinu a plyn by tak měly zůstat na oznámené úrovni. 

"To, k čemu může dojít a pravděpodobně dojde, tak to je vlastně, do jakého množství můžete kompenzovat jak domácnostem, tak firmám. Podle předběžných dohod v rámci jednotlivých členských zemí ta formulace u těch domácností je, že by to nemělo být na úplně celou spotřebu," uvedl ministr.

Související obsah

​"To znamená, že by tam měl být nějaký úsporný element, což si myslím, že dosáhneme lehce, protože ty domácnosti už šetří. Protože sama ta cena vlastně vyvolává jakýsi podnět k úsporám," dodal Síkela. Definitivně rozhodnout by ale měla vláda.

Debata na toto téma probíhá už na celoevropské úrovni. V pátek budou v Bruselu jednat evropští ministři energetiky. Tématem jejich diskuze by měl být návrh opatření, s jejichž konkrétní podobou přijde Evropská komise ve středu.

Podle Síkely se bude diskutovat o samostatném určování cen pro plynové elektrárny, kde jsou ceny za elektřinu nejvyšší. Zvlášť by se pak měly určovat ceny ostatních levnějších zdrojů.

Svá slova pak Síkela změnil. "Zpochybňovat naše zastropování cen energií je mimo. Přespříští týden na vládě navrhnu zastropovat ceny energií pro celou spotřebu domácností. Zároveň chceme cílit na to, aby zastropování nevedlo ke zvyšování spotřeby energií, protože to by nás oslabovalo v energetické válce s Ruskem," napsal na twitter krátce před půl devátou večer v neděli.

Semestry na některých vysokých školách se posouvají. Na vině jsou drahé energie:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz