Zahraničí

Ukrajinci proti Ukrajincům. Rusové mají ďábelský plán

Ukrajinci proti Ukrajincům. Rusové mají ďábelský plán
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Rusové tváří v tvář posledním neúspěchům v ukrajinské válce přistoupili k velmi kontroverzním krokům. Podle některých zdrojů hodlají proti ukrajinské armádě nasazovat Ukrajince z nově dobytých území. Připomíná to Sudety za druhé světové války, okomentoval expert.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tento týden upozornil, že se po chystaných pseudoreferendech v Ruskem obsazených územích na východě Ukrajiny chystá mobilizace tamních obyvatel do ruské armády. "Není to zločin jen proti mezinárodnímu právu a ukrajinským zákonům. Je to také zločin proti určitým lidem, proti národu," prohlásil podle ukrajinské agentury Interfax.

Rozšíření mobilizace i do dalších lokalit zřejmě souvisí s ruskými vojenskými neúspěchy. "Byl to očekávaný krok a lze jej srovnat s obsazením Sudet před vypuknutím druhé světové války, kdyby byli občané v Sudetech nuceni pracovat nebo byli povoláváni do wehrmachtu. Nyní se to akorát děje na územích, která ještě nebyla formálně připojena k Rusku. Z hlediska mezinárodního práva jde o ukrajinská území," řekl bezpečnostní analytik David Rožek.

Získáním živé síly z okupovaných území se Rusové pokoušeli vyhnout mobilizaci. Jenže odvedenců příliš nepřibývalo. Aktuálně se tak podle Rožka podařilo naverbovat stovky, maximálně nižší tisíce vojáků. "Mobilizovat bílé evropské Rusy z Moskvy a Petrohradu je poměrně politicky odvážné, je to značný problém. Mobilizovat na periferiích nebo obsazených územích je politicky mnohem průchodnější," popsal bezpečnostní expert z Masarykovy univerzity Josef Kraus.

Související obsah

Tresty a vyhrožování

Ukrajinci z okupovaných území, kteří odmítnou nastoupit do armády, čelí různým trestům a obtížím. Ať už je to vězení, pokuty, či vyhrožování. "V menším počtu dochází i k dobrovolnému odchodu do ruských ozbrojených složek, někde jsou za tím peníze, jindy zajištění životních zdrojů pro rodinu," přiblížil Rožek.

"Určité množství ukrajinských občanů, kteří jsou jazykově či etnicky Rusové, dobrovolně nastoupilo, ale v drtivé většině se bude jednat o nucené nasazení. Rusové tím látají problémy na frontě, problémy jsou ale tak velké a morálka tak nízko, že je vůbec otázka, zda je něco takového vůbec efektivní," zapochyboval Kraus.

Pokud už někdo službu v ruských ozbrojených silách nedobrovolně nastoupí, případné neuposlechnutí rozkazů či dezerce mohou znamenat i nejvyšší tresty. "Uvnitř ozbrojených sil to může být naprosto cokoliv. Může to být dokonce až na úrovni likvidace fyzických osob. Čím více bude povinně narukovaných, o to větší bude míra dezerce, pro Rusko to může být do budoucna velký problém," vysvětlil Kraus.

Již od začátku války, a dokonce před ní, se tento postup uplatňoval v separatistických atrapách republik v Doněcké a Luhanské oblasti. I tam ale podobné odvody provázely nepokoje a problémy.

Související obsah

Využívání válečných zajatců

Druhou stránkou shánění posil pro ruskou armádu je verbování ukrajinských válečných zajatců. Podle ruské agentury TASS se váleční zajatci v Olenivce nedaleko Doněcku obrátili na tamní parlament s žádostí, aby se mohli přihlásit k nově vznikajícímu kozáckému praporu Bohdan Chmelnický.

Ne vždy se ale jedná o čistě dobrovolný akt. "Podmínky v zajateckých zařízeních jsou neuvěřitelně tristní. Často tito lidé mohou navenek a pro ruskou propagandu působit, že se přihlásili dobrovolně, avšak nejedná se o nic jiného než o prostý kalkul, kdy ten člověk volí mezi pomalou smrtí v nějakém vězeňském zařízení, nebo alespoň nějakým životem, který mu bude garantovat zařazení do těchto dobrovolnických praporů," objasnil motivaci některých Ukrajinců sloužit nepříteli Rožek.

Podle Rožka také mnozí zajatci počítají s tím, že by z nasazení v ruské armádě mohli přes frontu prchnout k ukrajinským jednotkám. Jenže i na to Rusové myslí. Poblíž fronty se pohybují Čečenci loajální čečenskému prezidentovi Ramzanu Kadyrovovi, který je spojencem ruského prezidenta, a dezertéry "loví".

Zajatci obyčejně nejsou využíváni na frontě, ale spíš jako logistická podpora u dělostřelectva, při doplňování pohonných hmot nebo například jako pomocníci v lazaretu. "Dá se očekávat, že tyto dobrovolné jednotky nebudou nasazeny v přímém střetu, aby ruská armáda neriskovala, že se tyto jednotky se zbraní v ruce obrátí proti ruským spolubojovníkům," prohlásil Rožek. Nasazování zajatců do bojů proti jejich vůli je porušením Ženevských konvencí.

Podívejte se na reportáž TV Nova z půlky září o ukrajinské ofenzivě:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz