Komunální volby 2022

Konec prezidentských ambicí Schillerové. Neúspěch ve volbách je jasným signálem

Komunální volby znamenají podle některých politologů konec prezidentských ambicí bývalé ministryně financí Aleny Schillerové z hnutí ANO. Jako možnou kandidátku ji označil Andrej Babiš, ale její volební výsledek v Brně ani v městské části Komín příliš neoslnil. V počtu preferenčních hlasů skončila až na pátém místě.

Alena Schillerová patří mezi nejvýraznější postavy hnutí ANO, ale v Brně-Komíně, kde kandidovala, jí to příliš nepomohlo. V počtu hlasů skončila až na pátém místě. "Upřímně na to, jak je známá, mohla dostat mnohem víc," hodnotí výsledky voleb politolog Stanislav Balík.

Bývalá ministryně tvrdí, že chtěla jen pomoci spolustraníkům. "Já jsem neměla žádné ambice, já jsem šla podpořit kandidátku," řekla Schillerová.

Související obsah

Pro předsedu strany to ale mohla být poslední zkouška před prezidentskými volbami. Andrej Babiš už před nějakou dobou označil exministryni Schillerovou jako možnou kandidátku na Pražský hrad.

Se svým volebním výsledkem ale vedení hnutí příliš neoslnila. Podle politologů její hvězdná kariéra pomalu pohasíná. "Na začátku možná byla lakmusovým papírkem, ale pak přestala být v kampani. Teď je to mrtvý kůň, na kterého už nikdo nesází," vysvětluje Balík.

Související obsah

​Schillerová zářila jako štědrá ministryně financí hlavně během pandemie, kdy dokázala získávat sympatie svým lidským vystupováním. Přízeň voličů ale velmi rychle ochladla, když se provalilo, že ministerstvo zaplatilo téměř dva miliony korun jejímu dvornímu fotografovi a kameramanovi.

Instagram Schillerové se od té doby stal terčem nekonečných vtipů. Neúspěch v komunálních volbách jen potvrdil, že kauza ve společnosti rezonuje dodnes.

kh, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

K tématu Komunální volby 2022

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz