Zahraničí

Kvůli hurikánu Fiona odložila NASA start mise Artemis k Měsíci

Východní pobřeží Spojených států stále pustoší hurikán Fiona. Silný vítr už zničil i část Dominikánské republiky, Bermud a Portorika. A zasáhl dokonce i pobřeží Kanady. Problémem je i to, že z Karibiku míří k pobřeží USA další hurikán, který by měl zasáhnout Floridu. Tamní guvernér už vyhlásil pohotovost.

Více než milion lidí bez pitné vody a elektřiny, zničené domy, narušená infrastruktura, vyvrácené stromy – to vše po sobě zanechal hurikán čtvrté kategorie Fiona. Hurikán zasáhl i atlantické pobřeží Kanady, zejména Nové Skotsko. Více než půl milionu domácností je bez elektřiny. Vítr dosahuje rychlosti až 150 km/h.

Nad Karibským mořem mezitím vzniká nová bouře Ian, která míří na Floridu. Podle předpovědí půjde o nejsilnější hurikán v oblasti za poslední čtyři roky. "Vyzývám všechny obyvatele Floridy, aby bouři nadále sledovali a naslouchali místním úředníkům," prohlásil floridský guvernér Ron DeSantis. Lidé zatím hromadně vykupují obchody s potravinami, zejména pitnou vodu.

Související obsah

NASA v návaznosti na nepříznivé počasí opět odložila plánovaný start mise Artemis s modulem Orion, který má letět k Měsíci. "Děkuji našim partnerům a jejich vysoce kvalitní předpovědi. Odstupujeme od pokusu o start Artemis 27. září. Abychom ochránili naše zaměstnance a raketu, začneme vozidlo konfigurovat tak, aby se mohlo vrátit do hangáru," uvedl Jim Free z NASA. Veškerá příprava a odvoz rakety ze startovací rampy trvá tři dny. Start mise Artemis tak může být posunutý o další měsíc.

Karolína Picková, rod, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz