Zahraničí

Oblíbenou destinaci zasáhl supertajfun. Lidé prchají před vodou na střechy domů

Tropickou destinaci Filipíny zasáhl v neděli tajfun Noru. Jeho síla byla nečekaná a mnoho lidí překvapila. Tropická bouře totiž měla podle původních předpovědí spíše zeslábnout. Města jsou nyní zaplavená vodou a obyvatelé hledají útočiště na střechách domů.

Filipínský ostrov Luzon, kde se nachází také metropole Manila, v neděli odpoledne nečekaně zasáhl tajfun Noru. Tropická bouře, z níž tajfun vznikl, měla slábnout. Stal se však pravý opak a z původních přibližně 100 km/h zesílil vítr během několika hodin až na 250 km/h, navíc s nárazy o síle až 295 km/h. Informoval o tom portál Washington Post.

Bouře se tak změnila na tajfun nejsilnější kategorie, tedy páté. Kromě větru přinesl tajfun také obrovské záplavy. Na území, které leží v předpokládané trase hurikánu, byl vyhlášen nejvyšší stupeň nebezpečí. A evakuovat se muselo přes 74 tisíc lidí. V méně zasažených oblastech hledají lidé útočiště před vodou na střechách svých domů.

Související obsah

V pondělí ráno začal tajfun mírně slábnout, voda na zasažených územích začala pomalu klesat a cyklona by měla Filipíny opustit ještě během dne. Podle prvních odhadů se zdá, že škody budou menší, než se vzhledem k síle bouře čekalo.

​"Troufám si říct, že jsme měli tentokrát štěstí," okomentoval situaci filipínský prezident Ferdinand "Bongbong" Marcos pro web BBC. "Ještě to ale není za námi. Oddechnout si můžeme teprve ve chvíli, kdy se většina evakuovaných vrátí do svých domovů," dodal.

Cyklona Noru je jednou z mnoha tropických bouří, které Filipíny letos zasáhly. Souostroví se například ještě teď vzpamatovává z bouře, která minulý měsíc způsobila rozsáhle sesuvy půdy a o život připravila tři lidi. Koncem loňského roku pak zemi tvrdě zasáhl tajfun Rai, který připravil o život asi 400 lidí. Podle klimatologů přitom kvůli změnám klimatu pravděpodobnost výskytu podobně silných bouří roste.

Povodně v Malajsii a tajfun na Filipínách. Jihovýchodní Asii zasáhly přírodní katastrofy:

luk, TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz