Zahraničí

Kdy Putin rozpoutá nukleární peklo: Experti popsali, jaké kroky teď podnikne

Kdy Putin rozpoutá nukleární peklo: Experti popsali, jaké kroky teď podnikne
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Referenda v samozvaných separatistických republikách na východě Ukrajiny probíhají a očekává se, že hned po vyhlášení výsledků je Rusko prohlásí za své území. To by mohlo způsobit katastrofu světových rozměrů, obávají se odborníci. Vladimir Putin totiž předeslal, že hranice bude jeho armáda bránit všemi dostupnými prostředky včetně jaderných zbraní. A je jisté, že Kyjev se Donbasu bez boje nevzdá.

Snad nikdo už nepochybuje o tom, že Moskva po pseudoreferendech anektuje další ukrajinské území. Lidé šli k urnám v Luhanské, Doněcké, Chersonské a Záporožské oblasti. Volební místnosti jsou otevřené do úterý, pak Vladimir Putin pravděpodobně oznámí, že se oblasti stávají součástí Ruska.

Podle vojenského analytika Wojciecha Szewka tím začne nejnebezpečnější fáze rusko-ukrajinského konfliktu. "Hrozba, že Rusko na obranu svého území použije veškeré zbraně, které má k dispozici, je velmi závažná," řekl portálu Polsat News.

Putin a jeho ministr obrany Sergej Šojgu vyostřili po vyhlášení mobilizace z minulého týdne rétoriku směrem k Západu. Rusko už prý neválčí jen s Ukrajinou, ale s celým západním světem. Právě směrem ke Spojeným státům a Evropě se ruské výhrůžky nukleárním útokem stáčejí nejčastěji.

Související obsah

"Rusko má největší jaderný arzenál na světě, ale většina těchto zbraní pochází ještě z dob Sovětského svazu. Těžko proto odhadovat, nakolik jsou vůbec funkční. Už samotná vyhlídka na jejich nasazení má ale silný psychologický efekt. Všichni očekávají, že Putin bude vydírat evropské vlády, aby způsobil rozkol nebo změnu postoje k Ukrajině, zastavil západní pomoc a donutil Kyjev se vzdát," pokračoval Szewko.

Geopolitický expert Peter Duncan se domnívá, že Putin by se k nasazení atomových zbraní uchýlil jen v případě hrozby totální porážky, píše list Mirror. "Je ale naprosto mimo realitu a jeho generálové by ho nejspíš zastavili," prohlásil.

Související obsah

Kreml chce podle odborníků zastrašováním odradit Severoatlantickou alianci (NATO) od přímého zapojení do války. Zatím však ani nic nenasvědčuje tomu, že by se k tomu alianční státy chystaly. Západní lídři sice neuznají výsledky referend na východě Ukrajiny a anexi jejího území odsoudí, o vojenském úderu ale v uplynulých dnech nic nezaznělo.

Jaderný arzenál má především zastrašovací efekt, protože jeho použití proti nepříteli, který tyto zbraně rovněž drží, by vedlo ke vzájemnému zničení. "Státy tyto zbraně vyrábějí zejména proto, aby se druhá strana neodvážila je odpálit jako první. Západ určitě nebude riskovat vypuknutí třetí světové války," uzavřel Szewko.

Putin přichází o spojence, další se k němu otočil zády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz