Domácí

Vláda schválila návrh rozpočtu. Kvůli migrantům obnoví kontroly na hranicích

Vláda v pondělí schválila návrh rozpočtu na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Současně také rozhodla kvůli nelegální migraci o dočasném obnovení kontrol na hranici se Slovenskem. Opatření bude platit od čtvrtka.

Vláda se návrhu státního rozpočtu věnovala už poněkolikáté. Naposledy ho řešila na svém zasedání minulou středu, finální rozhodnutí ale odložila na pondělí. "Schodek je vyšší, než bych si přál a představoval, ale musíme zajistit pomoc a bezpečnost občanům v těchto složitých chvílích," připustil po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). 

"Navržený schodek činí 295 miliard korun," upřesnil vzápětí ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který rozpočet označil za protikrizový či solidární. Kvůli inflaci a růstu cen energií podle něj porostou příjmy i výdaje.

Hrubé obrysy rozpočtu ministerstvo financí představilo už na začátku měsíce. Resort původně počítal s příjmy do státní pokladny okolo 1,74 bilionu korun a výdaji lehce přes dva biliony korun. Proti původní plánu ale příjmové položky vzrostly o 179 miliard korun, výdajové o 204 miliard korun. 

Související obsah

Ještě před několika týdny se počítalo s celkovým schodkem okolo 270 miliard korun. Jen na zastropování cen energií ale padne zhruba 100 miliard. Oproti původnímu návrhu rozpočtu na příští rok se také navýší výdaje na růst platů ve veřejném sektoru o 23 miliard korun. Ministerstvo dopravy pak získá 30 miliard navíc na investice do dopravní infrastruktury a více peněz poputuje i na obranu nebo vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí pak může počítat s částkou přes 141 miliard korun mimo jiné na zvyšování důchodů a některé formy sociální pomoci.

Kontroly kvůli nelegální migraci

Vláda také rozhodla o dočasném obnovení kontrol na hranici se Slovenskem. Důvodem mají být nelegální migranti, jejichž počty se v posledních dnech navýšily. "Především chceme zajistit bezpečnost obyvatel České republiky," uvedl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s tím, že ve Zlínském a Jihomoravském kraji se situace začínala vymykat kontrole. 

Od počátku června do začátku minulého týdne zadržela policie v Česku téměř 9 500 migrantů, za celý loňský rok jich bylo 1 330. Přesto je bezpečnostní situace v zemi podle Fialy stabilní.

Do Česka mají přicházet cizinci zejména ze Sýrie využívající Česko jako tranzitní zemi při cestách do dalších států EU. "Musíme udělat toto preventivní opatření, abychom si dokázali s tou situací dlouhodobě poradit a abychom odradili nelegální migranty od využívání této trasy," upozornil premiér. Opatření má platit od čtvrtka.

V práci bude chladněji

Souhlasu vlády se dočkalo i nařízení ministerstva zdravotnictví o snížení minimální teploty na pracovištích. V kancelářích klesne minimum z 22 na 18 stupňů Celsia, pokladní či pracovníci v montážních provozech budou mít nejnižší povolenou teplotu okolí 16 stupňů místo 18. Šatny se budou moci vytápět na 18 stupňů místo 20, umývárny na 19 místo 22, sprchy na 19 místo 25 a na záchodech může teplota spadnout z nynějších 18 na 15 stupňů. Důvodem je energetická krize.

Kabinet zasedl v 15 hodin. Jednání měla končit okolo 18. hodiny, nakonec se ale protáhla až do zhruba desáté hodiny večer. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz