Zahraničí

Ruský prezident tajně opustil Moskvu. Protesty v Rusku sílí

Ruský prezident tajně opustil Moskvu. Protesty v Rusku sílí
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruský prezident Vladimir Putin se možná trochu přepočítal, když vyhlásil částečnou mobilizaci. Spoustě Rusů se totiž do války nechce a bouří se, což Putina zřejmě dost znervózňuje. Měl dokonce odjet z Moskvy, to ale tají.

Nedávno vyhlášená mobilizace vyvolala v Rusku odpor, který vůdce země možná úplně nečekal. Lidé demonstrují v ulicích a někteří se nebojí ani střílet. Jeden mladý muž z Irkutské oblasti například přímo v náborovém centru postřelil vojenského důstojníka zodpovědného za nabírání nových branců. Další tragédie, jejíž příčina ale zatím není zatím známa, se stala na škole v ruském Iževsku. Muž tam zabil 13 lidí a dalších 21 zranil.

V Kremlu musí být z negativní nálady ve společnosti hodně nervózní. Stále častěji se navíc spekuluje, že Putin plánuje nechat uzavřít hranice pro ruské muže. Sociální sítě totiž v posledních dnech plní videa dlouhých kolon na ruských hraničních přechodech a záběry přeplněných letišť. Podle opozičního ruského listu Novaja Gazeta, který odkazuje na zdroj z Kremlu, od vyhlášení mobilizace z Ruska uprchlo přes 260 tisíc mužů. Hrozí tak další eskalace napětí.

Putin se bojí?

Vladimir Putin je od začátku války velmi opatrný a od okolí si drží odstup. Nyní dokonce podle informací nezávislé novinářky Faridy Rustamové opustil Moskvu a odjel do svého luxusního sídla, které je zhruba 360 kilometrů severně od ruského hlavního města.

Související obsah

​Putin tam prý tráví dovolenou, uvádí rakouský web oe24. V době sílících nepokojů by ale nevypadalo moc dobře, že zatímco ruští muži jdou na frontu, tak jejich prezident si užívá volno v luxusu. Aby Putinův tým zakryl, že je vůdce mimo Moskvu, tak údajně upravil videa, která Putin vydává. Ta jsou nyní zveřejňována tak, aby vznikl dojem, že Putin je stále v Kremlu.

Putinův tajný luxusní palác se nachází uprostřed lesů na cestě mezi Moskvou a Petrohradem. Na palác upozornil v minulosti ruský opozičník Alexej Navalnyj. Dům stojí u jezera a rozsáhlý pozemek prý zahrnuje i golfové hřiště, minigolfové hřiště, VIP restauraci s kinem, bowling, kulečník či malé kasino. Zařízení prý také disponuje vlastní zubní ambulancí či kosmetickou místností.

Podívejte se, jak Rusové reagují na mobilizaci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz