Zahraničí

Lukašenko dal Západu jednu podmínku, která povede k ukončení války

Lukašenko dal Západu jednu podmínku, která povede k ukončení války
Alexandr Lukašenko objímá Vladimira Putina | Zdroj: Profimedia

Bělorusko a Rusko nebudou tolerovat ponižování ze strany západních zemí. Kdo chce žít v míru, musí tyto dvě země respektovat. Po pondělním setkání s Vladimirem Putinem to prohlásil běloruský prezident Alexandr Lukašenko. USA podle něj chtějí ovládnout svět.

K dosud jen rétorickému střetu se Západem se přidal i běloruský prezident Alexandr Lukašenko, jemuž se přezdívá poslední diktátor v Evropě. Válka na Ukrajině podle něj neskončí dřív, než západní země neprojeví Moskvě a Minsku úctu.

Na jeho slova upozornila agentura TASS. "Ponižování nebudeme tolerovat. Rusko je gigantická země. Kam až to ponížení chtějí hnát?" prohlásil Lukašenko po pondělním setkání s Putinem v ruském Soči.

Spojené státy americké si za vlády Donalda Trumpa "nasadily korunu na hlavu a očekávají, že ovládnou svět". To ale nepřipadá v úvahu, řekl Lukašenko.

"Kdo s námi chce žít v míru a respektovat nás, tomu jsme otevření. Jsme na to připravení, ale nebudeme tolerovat, když nás někdo ponižuje. Neúctu k Rusku žádný Rus nikomu nedovolí," pokračoval běloruský diktátor.

Související obsah

Konflikt na Ukrajině v posledních dnech eskaluje. Putin nařídil částečnou mobilizaci, na frontu má jít až 300 tisíc rezervistů. Na okupovaných územích na východě země probíhají do úterý referenda a očekává se, že tyto oblasti pak Rusko anektuje. Podobně jako Krym v roce 2014, připomněl web Polsat News.

Šéf Kremlu zároveň pohrozil, že k ochraně ruských hranic se nebude zdráhat použít jaderné zbraně. Podle expertů tím chce zastrašit západní lídry, aby nenařídili přímé zapojení jednotek Severoatlantické aliance (NATO) do války. Takový krok je však nepravděpodobný.

Putin přichází o spojence, další se k němu otočil zády:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz