Zajímavosti

Veterinář prozradil, kterých pět psích plemen by si nikdy nekoupil. A řekl i proč

Veterinář prozradil, kterých pět psích plemen by si nikdy nekoupil. A řekl i proč
Psi - ilustrační fotografie. | Zdroj: Getty Images

Britský veterinář z Liverpoolu, který je známý pod pseudonymem Ben The Vet, zveřejnil na sociální síti TikTok video, v němž označil pět psích plemen, která by si nikdy nepořídil. Zdůraznil však, že jde pouze o jeho subjektivní názor a že lidé s ním nemusí souhlasit.

Veterinář z Liverpoolu vystupující jako Ben The Vet zasvětil svůj profesní i osobní život zvířatům. Aby šířil osvětu o vhodných podmínkách, které zajišťují dobré zdraví domácích mazlíčků, mezi širší veřejností, založil si účet na sociální síti TikTok, kde pravidelně zveřejňuje svá videa, která se danému tématu věnují.

Před pár dny na síť umístil video, v němž vyjmenoval pět psích plemen, která by si nikdy nechtěl pořídit. Vysvětlil i důvody – většinou jde o zdravotní problémy nebo agresivní chování daného plemene. Video má za tři dny více než pět milionů zhlédnutí, informoval deník Daily Mail.

Související obsah

​První na Benově seznamu je plemeno čau-čau. "Jsou to sice krásní psi, ale podle mého zjištění často nemají dobrou povahu, jsou opravdu odtažití. Není výjimkou, že jsou na veterináře velmi agresivní, nasadit jim náhubek může být celkem složité. Běžně trpí problémy s očima a znervózňují mě i jejich fialové jazyky," vysvětlil veterinář.

Čau-čau - ilustrační fotografie. | Zdroj: Getty Images

​​Druhým plemenem je kavalír King Charles španěl. Podle Bena jsou to sice nejhezčí psi, mají však jeden vážný zdravotní problém: "Téměř všichni onemocní stejným typem srdeční choroby, které se říká onemocnění mitrální chlopně. Poslední dny svého života pak tráví hlavně prskáním a bojem s dýcháním, nakonec umírají na srdeční selhání. Samozřejmě že na něco umřít musí. Ale podle mého názoru není chov psa s tak vysokou pravděpodobností onemocnění fér."

Kavalír King Charles španěl - ilustrační fotografie. | Zdroj: Getty Images

​Další plemeno, které by si Ben nikdy nepořídil, je jezevčík. "Jsou to opravdu krásní psi a někteří z mých oblíbených pacientů jsou právě jezevčíci. U jednoho ze čtyř se ovšem během života objeví problémy se zády, které mohou z mírné bolesti vyústit až v úplnou paralýzu. Často pak musí podstoupit operaci páteře, což si vyžaduje dlouhodobou rekonvalescenci," uvedl Ben.

Jezevčík - ilustrační fotografie. | Zdroj: Getty Images

​Čtvrté plemeno na Benově seznamu je šarpej. "Po těchto psech je dokonce pojmenována jedna psí nemoc, a to Shar-Pei fever (horečka šarpejů). Většina příslušníků tohoto plemene je příliš vrásčitá. A to tak moc, že někteří mají přilepená oční víčka. Neustále trpí kožními problémy a mají velice úzké ušní kanálky. Často se pokoušejí veterinářům ukousnout obličej. Většina šarpejů, které jsem viděl, měla spoustu zdravotních problémů," popsal veterinář.

Šarpej - ilustrační fotografie. | Zdroj: Getty Images

​Poslední psí plemena, která by si Ben nikdy nepořídil, jsou ta s plochými obličeji. Patří mezi ně například buldoci nebo mopsi. "Společnost přijala za normální, že tito psi ztěžka dýchají, a proto funí. Existují jedinci, kteří jsou zdravější než ostatní, přesto jsou náchylní k mnoha nemocem – od páteřních problémů přes kožní až po problémy s očima," uzavřel Ben s tím, že polovina těchto psů rodí císařským řezem, což podle portálu Mirror považuje za velký etický problém.

Buldok - ilustrační fotografie. | Zdroj: Getty Images
Mops - ilustrační fotografie. | Zdroj: Getty Images

​Psi na Ústecku mají nečekaného nepřítele. Z vody na ně útočí bobr:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz