Komunální volby 2022

Povolební vyjednávání jede naplno. Někde spojí síly SPOLU a hnutí ANO

Vyjednávání o koalicích ve velkých městech začínají naplno. Zatímco například v Havířově už v pondělí podepsali koaliční smlouvu, jinde budou jednání na dlouhé lokty. Na řadě míst ale mají v plánu domluvit se do konce tohoto týdne.

Dva dny po volbách a jednání jedou na plné obrátky. V Liberci vítězové vyložili karty na stůl možným partnerům. Nejdříve to vypadalo na pohodlnou koalici Starostů pro Liberecký kraj s ANO. Teď je situace složitější a obě uskupení vedou jednání i s ostatními stranami.

Vyjednávání se ujali jako vítězové voleb Starostové. Potenciálním partnerům nabídli křesla radních podle jejich programu. Jasno by prý mohlo být do několika dnů, maximálně týdnů.

"Oslovili jsme ODS a nabídli jim sport, oslovili jsme Liberec otevřený lidem s podporou strany Zelených s péčí o zeleň a v případě Pirátů jsme nabídli sociální věci. Ještě před sebou máme jednání s klubem ANO," uvedl liberecký primátor Jaroslav Zámečník (Starostové pro Liberecký kraj).

Související obsah

Povolební jednání už probíhají i v Karlových Varech. Jaké strany spolu budou spolupracovat, se ale dozvíme až v příštích dnech. "My jsme zahájili povolební vyjednávání už v neděli, kdy jsme se sešli s druhou nejsilnější stranou v Karlových Varech, která získala největší počet mandátů, což byli Karlovaráci. Dnes jsme se sešli s koalicí SPOLU a následovat budou všechny další strany, kterým lidé dali hlas," řekla karlovarská primátorka Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

V Ostravě pokračují jednání o koalici mezi ANO, SPOLU a Piráty. Nová smlouva by měla být podepsána do konce týdne.

Oficiální vyjednávání začala také v Brně. Primátorka a jednička kandidátky ODS se setkala s lídrem hnutí ANO. "Na úvod bych ráda řekla, že to bylo první jednání z povolebních jednání s hnutím ANO, které se umístilo na druhém místě. Tak, jak jsem deklarovala, předmětem toho jednání bylo představit programové priority, vize," popsala brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Související obsah

Jasno už je v některých statutárních městech, jako například v Havířově. Primátor i nejužší vedení města zůstává stejné. Spolupráce v dosavadní sestavě ANO, ČSSD, Hnutí pro Havířov a SPOLU je stvrzená koaliční smlouvou.

"Protože já osobně považuji minulou koalici za velice úspěšnou a ten projekt má podporu nadpoloviční většiny nově zvolených zastupitelů a tudíž bylo nasnadě se v tomto formátu domluvit na dalším pokračování spolupráce," řekl Josef Bělica (ANO), primátor Havířova.

Jednání pokračovala také ve Zlíně. Vítězné ANO v pondělí jednalo s hnutím STAN. Podoba koalice by měla být jasná do konce týdne.

Státní volební komise už schválila výsledky letošních komunálních voleb. Vyhlášené budou ve Sbírce zákonů v úterý.

ANO chtělo v Plzni podporu kandidátů za SPD, Piráti a STAN to zarazili:

Marian Jurečka (KDU-ČSL) odmítl Zemanovu představu o změnách ve vládě:

drz, TN.cz

Komunální volby 2022

Komunální volby, tedy volby do zastupitelstev obcí, měst a městských obvodů, proběhly v pátek 23. a v sobotu 24. září 2022 společně s volbami do Senátu.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz