Zahraničí

Putina opouští jeho blízcí. "Nehrajte si s lidmi," vzkazují prezidentovi

Putina opouští jeho blízcí. "Nehrajte si s lidmi," vzkazují prezidentovi
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Zvláštní praktiky ruského prezidenta Vladimira Putina už nenechávají chladnými ani jeho příznivce. Dva známí ruští propagandisté ve státní televizi nečekaně zkritizovali průběh částečné mobilizace.

Ruská částečná mobilizace vrhla další stín na praktiky ruského prezidenta Vladimira Putina. Proti mobilizaci vystoupili i dva hlavní Putinovi propagandisté, kteří ve státní televizi zkritizovali její průběh, upozornil americký zpravodajský deník The Daily Beast.

Hlavní tvář ruské propagandy Vladimir Solovjov a šéfka oficiálního prokremelského média Russia Today Margarita Simonjanová vystoupili v ruské státní televizi. Velkou část nedělního pořadu věnovali kritice nedávno vyhlášené mobilizace.

Související obsah

Solovjov a Simonjanová se vyjádřili zejména proti tomu, že v rámci mobilizace nejsou povoláváni zkušení válečníci. Místo nich jsou do války posílání studenti a staří i nemocní lidé. Zkritizovali i používání zastaralých zbraní a vybavení. Údajně za to mohou vojenští velitelé.

Takové způsoby by podle nich mohly vést ke vzpouře lidí proti válce na Ukrajině. "Pokud nebudou mít helmy, neprůstřelné věci, nebudou to skrývat," upozornil Solovjov. "Řeknu vám to velmi zdvořile. Nehrajte si s lidmi. Tohle jsou naši lidé a já o tom odmítám mlčet," dodal důrazně.

Související obsah

Podle dat britské vojenské rozvědky se ale situace může ještě vyostřit. Na začátku října v Rusku totiž začíná obvyklý branný cyklus. Je tak možné, že Putin 30. září, kdy má vystoupit před ruským parlamentem, přistoupí k plánované anexi okupovaných ukrajinských území.

Referendum o připojení má jít údajně ruku v ruce s povoláním nových sil do války, a to z toho důvodu, aby Kreml mohl povolat i ukrajinské občany. Ti pro odvedení momentálně nesplňují zákonná kritéria.

Částečnou mobilizaci Putin vyhlásil minulou středu. Mobilizace v Rusku, která je první od druhé světové války, vyvolala v desítkách měst silné protesty. Zesílily také snahy o útěk ze země. Postoje států Evropské unie jsou ale k přijímání ruských uprchlíků skeptické.

Bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý se vyjadřuje k mobilizaci v Rusku:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz