Domácí

KALKULAČKA: Jak se vám zvýší penze? Vláda schválila vyšší důchody

Vláda v pondělí schválila navýšení penzí pro rok 2023. Důchodci si průměrně polepší o 821 korun. O kolik víc dostanete konkrétně vy, si můžete spočítat v kalkulačce níže.

Na pondělním jednání vlády ministři schválili mimořádnou valorizaci důchodů pro rok 2023. Na základě údajů Českého statistického úřadu dojde od ledna k navýšení průměrného důchodu o 821 Kč, tedy na 19 500 korun.

Roli v celkové výši důchodů bude hrát také tzv. výchovné, schválené v loňském roce, které důchod navyšuje o 500 Kč za každé vychované dítě. Vzrůst by měly také příplatky k důchodu, které pobírají lidé, již byli perzekvovaní totalitními režimy v Československu, a účastníci odboje. Tyto příplatky narostou o 5,1 procenta.

Související obsah

​Celkově by mělo navýšení důchodů vyjít státní rozpočet asi na 40 až 50 miliard korun. "Je to pomoc, která je nutná a která souvisí s těmi výzvami a krizemi, kterým dnes čelíme v Evropě i České republice," okomentoval navýšení důchodů a dalších příplatků a dávek premiér Petr Fiala (ODS) na večerní tiskové konferenci po jednání kabinetu.

Valorizace se týká všech penzí, tedy starobních, invalidních a také důchodů pozůstalostních.

Jak se zvýší důchod vám, si můžete spočítat zde:

Zdroj: Peníze.cz - Valorizace důchodu

Vláda řeší důchody a dávky pro pěstouny. Probírá také rozpočet na příští rok: 

 

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz