Zahraničí

Putin plánuje na pátek velký krok. Chystá k tomu mimořádný projev

Ruský prezident Vladimir Putin by mohl tento pátek ohlásit anexi okupovaných území. Varovala před tím britská rozvědka. Putin totiž na pátek chystá projev k oběma komorám ruského parlamentu. Na okupovaných ukrajinských územích v úterý končí pseudoreferenda o připojení k Rusku.

Poslední šance zapojit se do hlasování, které má rozhodnout o další budoucnosti okupovaných území. Už teď je ale jasné, že Moskva oznámí, že voliči potvrdili připojení k Rusku. Hlasovat mohou lidé v Doněcké lidové republice a Luhanské lidové republice, referenda se konají také v částech Záporožské a Chersonské oblasti. Ukrajinští obyvatelé z okupovaných území už totiž utekli.

Západ výsledky hlasování neuzná. Ruské televize mezitím šíří propagandu o velké podpoře připojení k Moskvě. "Opravdu velmi moc to chci. A doufám, že všechno bude už v pořádku!" zvolala ve vysílání Tatiana. "Sjednocení je potřeba!" myslí si jeden z dotázaných mužů.

Související obsah

Oficiálně by připojení mohl ruský prezident Putin oznámit už na konci týdne. Na začátku října v Rusku začíná běžný branný cyklus. Moskvě by anexe okupovaných území umožnila povolat na frontu původně ukrajinské civilisty. Podle západních států by na ruské politické scéně mohla anexe sloužit i k ospravedlnění únorové invaze na Ukrajinu a posílení podpory běžných Rusů.

"Jako 'ruští' občané mohou být všichni ukrajinští muži mezi 18 a 27 lety na anektovaných územích podle ruských zákonů odvedeni," upozornil Institut pro studium války. Moskva si podle ukrajinských úřadů připravuje půdu pro odvod ukrajinských mužů už teď. Třeba v Chersonské oblasti nedovolují okupanti vycestovat mužům mladším 35 let. V Melitopolu zase Rusové budují dobrovolnický oddíl o 3 000 mužích. 

kdu, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz