Domácí

Proč jich je tolik? Drábová konečně řekla, jak je to s houbami a radiací

Proč jich je tolik? Drábová konečně řekla, jak je to s houbami a radiací
Ilustrační foto | Zdroj: Getty Images

Houby rostou v Česku ve velkém. A lidé začali mít strach, aby to nesouviselo s ostřelováním Záporožské jaderné elektrárny na Ukrajině. Ruská raketa nedávno dopadla i na Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu. Expertka na nukleární bezpečnost Dana Drábová vše vysvětlila.

O houby se dá v českých lesích v posledních týdnech doslova zakopávat. "To, že my, houboslepci, najdeme mraky hub, je první varování. Ale to, že nemají červy, už je fakt divné. Trochu mi to připomíná rok 1986," narážel na twitteru Ondřej na černobylskou jadernou havárii.

Podobného neštěstí se svět bojí už od únorového vypuknutí ruské války proti Ukrajině. Vojáci obsadili Záporožskou jadernou elektrárnu, kterou navíc pravidelně ostřelují. Začátkem září ruská raketa zasáhla také areál Jihoukrajinské jaderné elektrárny.

Dana Drábová, šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, ale veškeré obavy rozptýlila. "Radiace nemá na růst hub vliv. Neměla ani po Černobylu. Ale mýtus je to nesmrtelný. Jen pro pořádek: radiační situace je normální," ubezpečila.

Související obsah

"Opravdu je to náhoda. Bylo na to počasí. Nic víc," doplnila. Bohatý růst někteří nejspíš zaměňují s faktem, že houba radiaci rychle vstřebává. "Všechny těžké kovy. Tedy i cesium z radioaktivního spadu," vysvětlila expertka.

Drábová vývoj radioaktivity na Ukrajině monitoruje denně. "Kdo je největším dárcem vojenské techniky pro Ukrajinu? Rusko přece. Ruský příspěvek je věru impozantní. Příklad: od začátku ruské invaze Ukrajina ukořistila bezmála 400 ruských tanků. Radiační situace na Ukrajině zůstává normální," informovala v úterý.

Mykolog Michal Mikšík: Houbařská sezóna je v plném proudu:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz