Počasí

Blíží se brutální úder polárního víru, varují experti. Začal předčasně kolabovat

Sotva se letošní polární vír, který zásadním způsobem určuje charakter zimního počasí, zformoval, meteorology už překvapily známky kolapsu. Ty začal jevit v posledních dnech a podle odborníků to může znamenat, že v blízké době severní polokouli zachvátí extrémně nízké teploty.

Polární vír bude letos aktivnější než kdy jindy. Předpovídají to meteorologové z odborného portálu Severe Weather. V atmosférickém jevu zaznamenali známky jeho kolapsu, které se přitom běžně dostavují až na přelomu února a března. Může to podle nich znamenat, že způsobí obzvlášť mrazivou zimu.

"Silné tlakové systémy v nižší atmosféře teď posílají energii vzhůru do stratosféry, čímž ovlivňují polární vír a narušují jeho raný vývojový proces," uvedli experti s tím, že takový zásah do formování polárního víru se může v zimním období projevit extrémně nízkými teplotami.

Teploty se ale hluboko pod nulu mohou propadnout už během října. A dokonce má Evropa počítat i se sněhovou pokrývkou, zejména ve vyšších polohách. "Sníh už v říjnu může znamenat ještě více sněhu a mrazivých teplot v zimě," upozornili meteorologové.

Související obsah

​Nižší teploty než obvykle už v posledních dnech úřadují v Česku. V noci už se propadají k nule, přes den dosahují 10 až 15 stupňů Celsia.

"Kolem tlakové níže nad Severním mořem a jižní Skandinávií k nám bude proudit studený a vlhký vzduch od západu. V pátek počasí u nás ovlivní frontální vlna od jihu a v sobotu začne počasí u nás ovlivňovat frontální systém od severozápadu. Za ním k nám bude proudit studený a vlhký vzduch od západu až severozápadu. V závěru období se do střední Evropy rozšíří tlaková výše od západu," informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Chladné počasí má vliv na psychický stav:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz