Zahraničí

Voják zažil peklo na zemi. Rusové ho mučili hudbou skupiny ABBA

Voják zažil peklo na zemi. Rusové ho mučili hudbou skupiny ABBA
ABBA | Zdroj: Profimedia

Britský voják, který bojoval na straně Ukrajiny, si podle svých slov prožil peklo na zemi. Při dubnovém obléhání Mariupolu zajali 48letého Shauna Pinnera proruští separatisté. V zajetí ho psychicky i fyzicky týrali. Použili k tomu i písně skupiny ABBA.

"Už nikdy nechci slyšet písničku od skupiny ABBA nebo vidět bochník chleba," prohlásil Pinner v rozhovoru pro deník The Sun. Proruští separatisté, kteří jej v dubnu zajali, ho totiž mučili písničkou Mamma Mia a jíst mohl jen okoralý chleba se špinavou vodou. "Už předtím jsem ji nenáviděl, takže to bylo fakt mučení," řekl o švédské kapele.

Hit kapely ABBA vojákovi hráli nepřetržitě 24 hodin. Kromě toho jej mučili i například elektrošoky. Ptali se ho, jaký je jeho oblíbený fotbalový klub. Než stihl doříct West Ham, dostal zásah elektřinou. Rychle se tak snažil změnit tým. "Řekl jsem: 'Šachtar Doněck! Šachtar Doněck!' a oni se začali smát," prozradil stanici ITV. "Tím jsem se pro ně stal komikem, tak mě často nechali být," dodal.

Pinnera zajali při obléhání Mariupolu. "Obklopili mě ruští separatisté. Svlékli mě a bezdůvodně mi zarazili nůž do stehna. Pak mě mlátili 20 minut," sdělil. Vojákovi přišlo, že jej mučí jen tak pro legraci.

Související obsah

Následně jeho a dalšího Brita Aidena Aslina odsoudili separatisté k smrti a přesunuli je do jiného vězení. "Tam byly podmínky lepší, ale pořád hráli hudbu, tentokrát Believe od Cher, myslím," uvedl.

Pak mu v půlce září řekli, aby se sbalil. Bál se proto popravy. Místo toho ale zjistil, že je součástí výměny vězňů, kterou vyjednal bývalý vlastník fotbalové Chelsea Roman Abramovič. "Fakt mi zachránil život," myslí si Pinner. Nyní je tedy zpátky doma.

Výměna zajatých lidí odhalila, jak se k zajatcům Rusové chovají:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz