Domácí

Školy hledají způsoby, jak ušetřit. Někde zateplují budovy, jinde vyhazují kotle

Školy zatím ještě oficiálně informace o úpravě minimálních teplot nemají, už se ale v předstihu na zimu připravují. Zateplují budovy, mění zdroje tepla a hledají nejrůznější řešení, jak uspořit.

Na střední škole průmyslové v Liberci už mají připravené teploměry do každé třídy. "Teplotu hlídají jak vyučující, tak samozřejmě žáci a pověřená služba. Pan školník bude mít na starosti knihu a každý vyučující ve třídě bude teplotu zapisovat a kontrolovat," popsal zástupce ředitele Střední průmyslové a elektrotechnické školy v Liberci Petr Zdráhala.

Škola patří mezi větší, navštěvuje ji 808 žáků. Dalších 90 lidí tvoří učitelský sbor a ostatní personál. Loňská topná sezona vyšla na 2,5 milionu korun. "Kalkulace na příští rok nám vyskočily raketově až na 8,5 milionu korun. Takže poměrně razantní zvýšení," vysvětlil Zdráhala.

Minimální teplota vytápění ve školách se kromě tříd sníží:

Škola je před dokončením rekonstrukce. "V letošním roce jsme opravili střechu. Položením dvaceticentimetrové izolace došlo k výraznému zlepšení teplotního komfortu," sdělil zástupce ředitele. Původní okna ve třídách tu nahrazují plastovými s výrazně lepšími izolačními vlastnostmi. "Už nám chybí zhruba 20 oken vyměnit za nová," dodal.

Související obsah

​Všechny radiátory škola osadí termickými hlavicemi. Doporučenými teplotními normami se škola řídit bude, nevidí v tom problém. "Doporučujeme žákům, aby se lépe oblékli. Sprchy ze 24 na 21 °C? V rámci otužování bych řekl, že to je dobrá volba," prohlásil Zdráhala.

V malotřídce v Hrádku nad Nisou-Doníně se chystají nahradit stávající plynové kotle tepelným čerpadlem. "To by mohlo uspořit určitě nějakou významnější částku. Máme 95 dětí, takže jsme malá škola. V tuhle chvíli jsme komunikovali se zřizovatelem a v podstatě jsme byli ujištěni o tom, že je o nás postaráno, takže budeme fungovat v normálním režimu," uvedl ředitel ZŠ Hrádek nad Nisou Ondřej Hampl.

Škola je zateplená a čeká ji jen rekonstrukce neobývaného podkroví. Topit dětem budou tak, aby jim bylo teplo. "Zatím to určitě nebudeme měnit, držíme standard, co jsme měli do této chvíle. Dneska jsme poprvé pustili kotel," řekl ředitel.

Školy věří, že všechny investice do zamezení úniku tepla se jim do budoucna vyplatí.

K energetické krizi se vyjádřil i ředitel Základní školy Dr. Edvarda Beneše v Praze Martin Střelec:

lud, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz