Domácí

Protivládní demonstrace: Na Václavské náměstí v Praze přišly desítky tisíc lidí

V Praze a na několika dalších místech začala ve 14 hodin akce Česká republika na 1. místě. Demonstranti protestovali proti vládě Petra Fialy (ODS). Obdobnou akci pořádá i opoziční SPD v Ostravě.

Na pražském Václavském náměstí odpoledne začala protestní akce Česká republika na 1. místě. Pořádali ji Jiří Havel a Ladislav Vrábel. Ti stáli i za demonstrací na začátku září, kdy přišlo podle policie asi 70 tisíc lidí. Vrábel nyní soudu musí vysvětlit, co udělal se statisícovými dary od příznivců, upozornil portál Aktuálně.cz.

"Policisté dohlíží na Václavském náměstí na oznámené shromáždění. Na místě jsou ke 14. hodině podle našeho odhadu nižší desítky tisíc účastníků," informovala ve středu odpoledne policie na twitteru.

"Jsem vlastenec a jsem rád, že se vás tu v Den české státnosti sešlo tolik," prohlásil na demonstraci děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík. "Jsem jednoznačně proti válce," dodal. Za hospodářskou krizi podle něj může Evropská unie a Green Deal. Vláda by podle něj měla prosazovat zrušení protiruských sankcí.

Související obsah

"Chceme o 180 stupňů otočit politický směr v naší zemi. Této změny chceme dosáhnout nenásilnou cestou," prohlásil Havel. Vrábel na pódiu vyzval vládu k demisi.

Kromě Prahy se protestovalo i v Brně, Plzni, Liberci, Českých Budějovicích, Karviné či Havířově. V Ostravě opoziční SPD přichystala obdobnou demonstraci, na které vystoupil i předseda hnutí Tomio Okamura. Na Masarykovo náměstí na akci SPD přišlo asi tisíc lidí. Na náměstí v Liberci přišlo také asi tisíc lidí.

Související obsah

Na pražské akci vystoupil například Petr Bystroň, německý poslanec a bavorský zemský předseda strany Alternativa pro Německo, která je podle mnohých krajně pravicová, či aktivistka Justyna Walkerová.

"Jste nadějí pro celou Evropu," řekl demonstrantům Bystroň. "Demonstrace po celé Evropě jsou jenom začátek," dodal a připomněl výsledky voleb ve Švédsku, Itálii a Maďarsku. Vyzval také předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou (TOP 09), aby podala demisi. "To, co jste tady dokázali dnes i za poslední týdny, je fantastické. A doufám, že dokážete probudit všechny spící v Evropě," prohlásila Walkerová.

Demonstranti protestovali proti vládě Petra Fialy. Pořadatelé na svém webu požadují například zajištění přímé smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu za nízké ceny, vojenskou neutralitu Česka či "ukončení plánovaného ředění národa". Na svých stránkách píšou: "Mentalita a národní zvyky a pohledy Čechů, Moravanů a Slezanů se od zvyků a pohledů Ukrajinců značně liší. Tyto odlišné životní přístupy i jazyková bariéra jsou nebezpečnými prvky pro klidné soužití obou národů na území České republiky." Žádají proto, aby po konci války uprchlíci odjeli zpět na Ukrajinu.

"Vláda jasně ukázala, že i v době energetické krize se o české občany postará. Prosím, nenechejte se zneužít manipulátory, kteří na náměstích nabízí jednoduchá, ale nerealistická řešení důsledků války rozpoutané a vedené Putinem proti celé Evropě," napsal na twitteru první vicepremiér Vít Rakušan (STAN). 

Proti vládě lidé demonstrovali i v Českých Budějovicích:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz