Domácí

Firmy v ČR ohlásily propouštění. Výpověď mohou dostat stovky lidí. PŘEHLED

Firmy v ČR ohlásily propouštění. Výpověď mohou dostat stovky lidí. PŘEHLED
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Situace na trhu práce se začíná zhoršovat. Důvodem je zejména ekonomická nejistota i konec sezonních prací, řada podniků proto plánuje propouštět. A svůj záměr už firmy nahlásily příslušným úřadům. O práci tak může přijít tisícovka lidí.

"Ke konci srpna 2022 nahlásilo záměr hromadného propouštění v celé ČR celkem 13 zaměstnavatelů. Tento krok by se mohl v následujících měsících dotknout 1 111 jejich zaměstnanců," řekla TN.cz mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Jedná se především o pomocníky v oblasti těžby, stavebnictví, výroby a dopravy, o řidiče a obsluhu pojízdných zařízení nebo stacionárních strojů.

Tabulka propouštění zaměstnanců | Zdroj: Úřad práce ČR

Je nutné upozornit, že v případě zaměstnavatelů nejde o prostý součet, co se týče celkového počtu. Jeden zaměstnavatel totiž může propouštět ve více krajích. V celkovém souhrnu je však poté uveden pouze jednou.

Situace na trhu práce se výrazně zhoršila. "Počet propuštěných zaměstnanců se meziměsíčně (o 944) i meziročně (o 649) zvýšil," doplnila Beránková.

Pracovní úřady navíc ke konci srpna evidovaly celkem 251 753 uchazečů o zaměstnání. Bylo to o 11 047 lidí více než v předchozím měsíci. "Postupně končí sezonní práce. Řada firem má navíc cenu energií zafixovanou do prosince. Stále tak neví, kolik budou energie stát a zda budou zahajovat provoz v dalším roce. To se pak odráží na ochotě zaměstnávat další lidi," vysvětlil ekonom Pavel Peterka.

Související obsah

Podle odborníků se situace bude vyvíjet podle průběhu válečného konfliktu na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad občanů Ukrajiny, aktuální epidemické situace i dopadů energetické krize na zaměstnavatele.

Nejhorší situace je v Ústeckém kraji, kde o práci může přijít 303 pracovníků ze dvou firem. Následuje Královéhradecký kraj, kde záměr propouštět nahlásilo pět firem a výpověď může dostat 210 zaměstnanců. Naopak v Karlovarském kraji se chystá propouštět jediná firma, což může postihnout pouze tři pracovníky.

Úřady práce čelily mimořádnému náporu kvůli ukrajinským uprchlíkům. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz