Zahraničí

Putin je blázen. Prohráváme. To zní z odposlechů ruských vojáků na Ukrajině

Putin je blázen. Prohráváme. To zní z odposlechů ruských vojáků na Ukrajině
Ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ukrajinská armáda zachytila během prvního měsíce ruské invaze tisíce telefonních hovorů ruských vojáků na Ukrajině. Odposlechnuté telefonáty poukazují na zmatek a zoufalství ruské armády, která se tehdy neúspěšně pokoušela rychle dobýt ukrajinské hlavní město Kyjev.

Rusko zaútočilo na svého západního souseda 24. února. Kreml věřil, že Kyjev padne už v řádu několika dnů. Silný ukrajinský odpor a logistické problémy ovšem způsobily, že ruské jednotky uvázly na okraji hlavního města, kde zůstaly téměř celý březen. Právě tehdy volalo mnoho Putinových vojáků svým rodičům, příbuzným či partnerkám, kterým popisovali zážitky z bojiště. A učinili tak i přes přísný zákaz svých velitelů.

Hovory však neposlouchali pouze jejich příjemci, ale také ukrajinská armáda. Odposlechy následně poskytla americkému deníku The New York Times, který je zhruba dva měsíce překládal a ověřoval jejich pravost křížovou kontrolou ruských telefonních čísel, na které vojáci volali. Obsahem hovorů je častá kritika ruského prezidenta Vladimira Putina, mnohdy i velice vulgárně řečená. Vojáci popisují také špatnou morálku ruské armády nebo logistické problémy včetně nedostatku vybavení. Vojenské velení jim navíc údajně lhalo o celé misi.

Související obsah

​"Nikdo nám neřekl, že jdeme do války. Varovali nás jeden den před odjezdem," svěřil se telefonicky voják Sergej své matce. "Všichni jsme šli na dvou- až třídenní výcvik. Byli jsme oklamáni jako malé děti," řekl svému příteli další voják, identifikovaný jako Nikita, který v telefonátu nešetřil vulgaritami. Stejnou informaci své přítelkyni potvrdil podle webu Insider i Alexej: "Netušil jsem, že se to stane. Ti bastardi nám nic neřekli."

V telefonátu, ve kterém Sergej volal své přítelkyni, se voják přiznává k válečným zločinům: "Stal jsem se vrahem, zlato. Kapitán mi nařídil popravu tří mužů, kteří procházeli kolem našeho skladiště." Portál Express upozornil na odposlech vojáka Aleksandra, který nešetřil kritikou šéfa Kremlu. "Putin je blázen, chce se zmocnit Kyjeva. Neexistuje ale způsob, jak to udělat. V televizi vám říkají, že tady není válka, ale speciální vojenská operace. Realita je však taková, že tady je zpropadená válka!" sdělil svým příbuzným.

Související obsah

​Během dvou týdnů po invazi si vojáci zřejmě uvědomili, že plán dobýt Kyjev je nereálný. Poté, co ukrajinské síly odřízly klíčovou přístupovou cestu do hlavního města, ruští vojáci prozradili svým rodinám, že vojenská strategie selhává. "Prohráváme," nechal se slyšet voják Jevgenij.

Putin plánuje na pátek velký krok. Chystá k tomu mimořádný projev:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz