Zahraničí

Záchrana nečekaně přichází z Číny. Peking pomůže Evropě zvládnout zimu

Záchrana nečekaně přichází z Číny. Peking pomůže Evropě zvládnout zimu
Čínský prezident Si Ťin-pching | Zdroj: Profimedia

Dopady energetické krize vyvolané válkou na Ukrajině by mohla Evropě pomoci zmírnit Čína. Ta se rozhodla uvolnit k vývozu obrovské zásoby nafty, která se běžně používá i jako topné palivo. Čínské fabriky také zaznamenaly raketový nárůst poptávky po přímotopech.

Ideologické spojenectví mezi Čínou a Ruskem je zřejmě křehčí, než se mohlo v posledních měsících zdát. Peking sice dává Moskvě za pravdu v rétorických výpadech proti Západu, když ale přijde na lámání chleba, obchod a peníze evidentně vždy dostanou přednost.

Svědčí o tom i nedávné rozhodnutí čínské vlády uvolnit obrovské zásoby nafty k exportu do Evropy, jak informoval portál The Straits Times. Rafinériím povolila do konce roku vyvézt až 15 milionů tun ropných produktů. Ty by měly uspokojit zimní poptávku starého kontinentu zmítajícího se v energetické krizi.

Topení naftou

Čína průměrně vyváží dva miliony tun nafty měsíčně, komunistické vedení země tak kvótu navýšilo více než dvojnásobně. "Jestliže Čína v navyšování exportu nafty bude pokračovat, pro trh to bude znamenat pozitivní a konstruktivní krok," podotkl John Driscoll z poradenské společnosti JTD Energy Services.

Související obsah

Nafta se v zimě na severní polokouli používá běžně jako topné palivo. Zvlášť pro Evropu mohou být čínské dodávky spásou. Kvůli ruské agresi vůči Ukrajině sedmadvacítka usiluje o ukončení energetické závislosti na Rusku, které v reakci na sankční balíčky omezilo vývoz plynu a ropy.

Evropské vlády vyzvaly občany k šetření energiemi, řada veřejných institucí, jako jsou školy nebo nemocnice, se nebudou vytápět v takové míře jako obvykle. Ne všichni na to ale chtějí přistoupit.

Čekání na přímotopy

Čínské podniky tak zaznamenaly i masivní poptávku po přímotopech, uvedl list Global Times. Těmi si nejspíš budou chtít někteří Evropané teplotu zvýšit, aniž by se vystavili potenciálnímu postihu za nedodržování vyhlášených opatření.

Čekací lhůty na jejich dodání jdou ale do měsíců. "Pokud objednávka přijde teď, odesílat ji budeme nejdříve 20. října. A doprava zabere nejméně měsíc," vypočítal šéf jedné z fabrik Luo Lan-sien s tím, že k evropským zákazníkům se přímotopy dostanou až koncem listopadu nebo začátkem prosince.

Vláda znovu chystá změny v energetické pomoci:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz