Domácí

Brambory razantně zdraží. Nakupte si do zásoby, radí zelináři

Brambory razantně zdraží. Nakupte si do zásoby, radí zelináři
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Češi se musí připravit na zdražení brambor. Za tuto základní zeleninu si s největší pravděpodobností připlatí ještě letos. Zástupci Českého bramborářského svazu a Zelinářské unie Čech a Moravy proto doporučují, aby si lidé nakoupili dostatečnou zásobu brambor, mají-li možnost si je někde uskladnit.

Letošní úrodu brambor poznamenalo suché počasí, což se promítlo v jejich kvalitě i výnosech. Zatímco rané brambory měly poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, u pozdních brambor farmáři evidují nižší úrodu.

"V nejdůležitějším regionu pro pěstování brambor, tedy na Českomoravské vrchovině, byla letos rozdílná situace než v jiných letech. Sucha v červenci a v srpnu významně poškodila sklizeň pozdních konzumních brambor. Vydatné deště v září tomu také nepřispěly," vysvětlil redakci TN.cz předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Související obsah

​"Netýká se to zdaleka jen Česka, nízké výnosy zaznamenali také v Německu nebo ve Francii," prozradil TN.cz předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. Josef Králíček upřesnil, že v těchto zemích evidují propad v řádech jednotek milionů tun, u nás odhaduje zhruba o 10 až 20 procent menší úrodu.

Deštivé počasí v září zapříčinilo, že sklizené hlízy jsou vlhké. Tím se komplikuje jejich dlouhodobé uložení ve skladech, čemuž brání i současné vysoké ceny energií. "Brambory se proto ve velkém množství dodávají na trh. Předpokládám, že do skladů letos půjdou výrazně menší objemy než v předchozích letech. V následujících měsících tedy očekáváme zesílení tlaku na další růst cen brambor," dodal Hanka.

Související obsah

​Předseda zelinářů se obává ještě jedné věci: "Nechci ani pomýšlet, kam by se cena mohla vyšplhat, kdyby došlo v rámci energetické krize k omezení zpracovatelského průmyslu v Belgii a v Nizozemsku. Tyto země jsou totiž hlavními producenty hranolků, lupínků a chipsů."

"Kilogram brambor lze tento týden koupit i za osm korun. To je ovšem pouze díky masivním slevovým akcím, protože obchodní řetězce brambory aktuálně nakupují o jednu až dvě koruny dráž a pak je prodávají takto levně. Doporučuji proto všem, kdo má tu možnost, aby si nakoupili zásobu na zimu a na jaro. Zejména v jarních měsících se totiž dá očekávat, že ceny brambor budou opravdu problematické," uzavřel Hanka.

Češi brambory přímo zbožňují. Podívejte se, jak se z obyčejné plodiny stala luxusní surovina:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz