Domácí

Zastropování cen stačí, tvrdí Fiala. Vláda neví, jak fungují firmy, útočí Babiš

Páteční Snídani s Novou navštívili předsedové dvou nejsilnějších politických stran, a to šéf hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš a předseda vlády a ODS Petr Fiala. Hlavním tématem bylo zastropování cen energií.

Poslanec a lídr hnutí ANO Andrej Babiš v páteční Snídani s Novou kritizoval současnou vládu, která podle jeho slov nedělá dostatek pro boj s drahými energiemi.

Zastropování cen energií podle Babiše vláda udělala od základů špatně. "Měla to udělat podle Francie. Ta jediná zastropovala cenu výrobcům. Lidé tam budou platit 1 500 korun za megawatt, u nás je nová smlouva s ČEZem za deset tisíc," tvrdil Babiš.

Související obsah

Špatně na tom budou podle Babiše také firmy, a to velké, malé i střední. "Vláda nechápe, jak fungují firmy a ekonomika. Stále mluví o malých a středních podnicích. Ale co budou menší podniky dělat, když padnou ty velké? Nebudou dělat nic, zbankrotují také," prorokoval Babiš.

Kritiku si současná vláda od Babiše vysloužila také za úpravu státního rozpočtu, který by měl podle novely zákona nově schodek 330 miliard korun. "Mají obrovský schodek, a přitom lidem žádné peníze nedávají. My jsme rozdali 800 miliard na pomoc proti covidu. HDP stále roste, tak se nemají na co vymlouvat," prohlásil Babiš.

Podívejte se na celý rozhovor s Andrejem Babišem zde:

​S jeho argumenty nesouhlasil později ve stejném pořadu současný premiér Petr Fiala. Nelíbilo se mu hlavně vyjádření Andreje Babiše o zastropovaní. "Je nákladné, ale zodpovědné. Je rozhodně dostatečné, protože díky němu nebudou muset lidé platit násobky toho, co platili doteď," slíbil Fiala.

Související obsah

Fiala rovněž věří, že mu nadcházející zima dá za pravdu. "Až lidé uvidí ty úspory, tak si myslím, že i pochybující uznají, že to byl správný krok. Už letos pocítí lidé dopady úsporného tarifu. A to ještě dříve než zastropování cen," dodal premiér.

Zároveň Fiala zopakoval, pro koho bude zastropování platit. "Je to komplikované a rozumím tomu, že se někdo zmýlí. Zastropování se týká všech domácností a lidé pro to nemusí nic dělat. Zajištěné jsou i veřejné služby a malé a střední podniky. U velkých a průmyslových podniků máme rovněž připravenou pomoc, byť tam je to legislativně složitější," vysvětlil Fiala.

Otázka, na kterou se oba politici zdráhali odpovědět, se týkala prezidentské volby. Andrej Babiš je podle svých slov rozhodnutý, jestli bude kandidovat. Oznámí to ale až v říjnu. Stejně tak Petr Fiala, který slíbil oznámit kandidáta za SPOLU na konci září, řekl, že to ještě pár dní potrvá.

Podívejte se na celý rozhovor s premiérem Petrem Fialou zde:

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz