Domácí

Agrofert byl partnerem Čapího hnízda, řekl soudu bývalý manažer. Akcionáře neznal

V pátek pokračuje soudní proces v kauze Čapí hnízdo. Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který je hlavním obžalovaným v kauze, se k soudu dostavil, ale na předchozích dvou slyšeních chyběl. Před soudem v pátek mají vypovídat manažeři Farmy Čapí hnízdo.

Páteční slyšení v kauze Čapí hnízdo začalo opět v devět hodin ráno. Do budovy Městského soudu v Praze se dostavili i hlavní dva obžalovaní Andrej Babiš a Jana Nagyová. Ti se ale po hodině slyšení omluvili z dalšího jednání a opustili sál. Svědčit mají bývalí manažeři Farmy Čapí hnízdo.

Prvním z nich byl Tomáš Rak. Ten však využil svého práva nevypovídat. Důvodem byla možnost, že by sám sebe výpovědí inkriminoval. Kromě hlavního procesu totiž probíhá další část kauzy ohledně reklamy a možného neplacení daní, do níž je Rak zapleten.

Související obsah

Druhým svědkem byl František Šlingr, který byl také jedním z manažerů Farmy Čapí hnízdo. Ten přiznal, že příjmy firmy z reklamy v počátcích převyšovaly příjmy z jiných zdrojů. Odmítl však tvrzení soudního znalce, podle kterého byla cena za reklamu od Agrofertu přemrštěná. Firma měla Čapímu hnízdu zaplatit běžnou cenu.

Za pozornost stojí, že Šlingr údajně nevěděl, s kým vlastně spolupracoval. Akcionáře firmy na schůzkách s ním zastupovali vždy jejich právníci. Agrofert byl podle Šlingra strategickým partnerem Farmy Čapí hnízdo. Babiš ani Nagyová však do jeho rozhodování nezasahovali.

Před soudem dále promluvil stavař Jaroslav Mikyna. Ten působil jako stavební dozor Čapího hnízda. Smlouvu podepsal s investiční firmou Imoba, která spadá pod Agrofert a vlastní pozemky, na nichž stojí Čapí hnízdo. Několika kontrol stavby se podle Mikyny zúčastnil i Andrej Babiš. 

Páteční slyšení skončilo ve 12 hodin. Pro tento týden je proces u konce. Další slyšení je naplánováno na 17. října.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz