Zahraničí

Rusové zaútočili na humanitární konvoj. Nejméně 23 mrtvých u Záporoží

Ruská armáda v pátek zasáhla civilní humanitární konvoj u jihoukrajinského města Záporoží. Na svém telegramovém účtu to oznámil gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch. Raketový útok si podle něj vyžádal životy nejméně 23 lidí a 28 lidí je zraněných.

Páteční ruský útok na okraji ukrajinského Záporoží připravil o život nejméně 23 lidí a zranil dalších 28 osob. "Všichni to byli civilisté, kteří čekali v koloně, aby z okupovaného území odvezli své příbuzné a známé," uvedl na telegramu gubernátor Záporožské oblasti Oleksandr Staruch.

Svědek agentury Reuters viděl několik mrtvých těl ležících na silnici, další čtyři oběti ještě seděly v autech. Střela podle něj při dopadu vymrštila do vzduchu velké kusy hlíny, zasypala stojící vozidla střepinami a šrapnely, vysklila okna a nechala po sobě kráter.

Související obsah

​"Těla ženy a mladého muže v zeleném autě záchranáři zakryli igelitovými plachtami. Vedle mladíka ležela na zadním sedadle ještě mrtvá kočka. V bílé minidodávce, která stála před zeleným autem a která byla po stranách zasažena mnoha šrapnely, ležela další dvě těla. Z místa řidiče žlutého vozidla se zase naklonilo tělo oběti na místo spolujezdce, levou rukou muž přitom stále držel volant," popsal otřesný zážitek svědek.

Podobně tragicky mohl skončit i život paní Nataliji, která byla v Záporoží se svým manželem, aby vyzvedli své děti a odvezli je do bezpečí. "Původně jsme chtěli odjet s konvojem. Rozhodli jsme se však ještě vrátit, abychom navštívili mou 90letou matku. Byli jsme proto ušetřeni. Je to zázrak," radovala se žena.

Související obsah

​Deník The Washington Post upozornil, že k útoku došlo v době, kdy se Moskva připravuje na připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. Kreml totiž oznámil, že po mezinárodně kritizovaném hlasování v referendech je anektuje právě v pátek. Tyto regiony zahrnují oblasti poblíž Záporoží, ale ne samotné město, které zůstává v rukou Ukrajiny.

Putin chystá smrtící úder, aby Rusko začalo vítězit, varují experti:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz