Zahraničí

Ukrajina se hlásí do NATO, oznámil Zelenskyj. S Putinem jednat nehodlá

Ukrajina podala žádost o vstup do Severoatlantické aliance. Na sociálních sítích to v pátek oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. De facto už v NATO podle něj Ukrajina je, nyní žádá o urychlené přijetí. S Ruskem nehodlá jednat, dokud je v jeho čele Vladimir Putin.

"De facto už jsme v NATO. De facto jsme prokázali, že dodržujeme standardy Aliance," uvedl na sociálních sítích Zelenskyj. "Důvěřujeme si, navzájem se chráníme a pomáháme si. Tohle je Aliance. De facto. Dnes se o to hlásíme de iure," dodal a žádá urychlené přijetí do Aliance.

"Víme, že je to možné. Viděli jsme, jak vstupovaly Finsko a Švédsko bez akčního plánu," upozornil Zelenskyj. "Je to fér a bylo by to fér k Ukrajině," řekl. Společně se Zelenským žádost o členství podepsali předseda Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk a premiér Denys Šmyhal. Pokud Aliance pozve Ukrajinu, musely by vstup schválit všechny parlamenty členských států.

Ukrajinci přitom na začátku války tvrdili, že do NATO vstoupit neplánují. "Je jasné, že Ukrajina není členem NATO, my to chápeme, jsme adekvátní lidé. Roky jsme slýchali o otevřených dveřích, ale nyní jsme také slyšeli, že se dovnitř nedostaneme. A to si musíme přiznat," uvedl Zelenskyj v březnu.

Související obsah

Vše změnil páteční krok Kremlu. Rusko totiž ke svému území nezákonně připojilo Doněck, Luhansk, Záporoží a Chersonskou oblast. "Proto to spěchá. Zorganizovali tuto frašku s pokusem o anexi. Pokusili se ukrást něco, co jim nepatří. Chtějí přepsat historii a překreslit hranice vraždami, mučením, vydíráním a lžemi," řekl podle agentury Ukrinform Zelenskyj v pátečním projevu. "Je to jediná cesta k posílení Ukrajiny a vyhnání okupantů z našeho území, která obnoví mír," dodal.

"Každá demokracie v Evropě má právo požádat o členství v NATO a my to respektujeme a znovu opakujeme, že dveře NATO jsou otevřené. A prokázali jsme to i v minulých letech. Když se spojenci setkali v Madridu, jasně uvedli, že podporují právo Ukrajiny vybrat si svoji vlastní cestu a rozhodovat o vlastním bezpečnostním rámci," reagoval na oznámení generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. "Rozhodnutí o členství musí samozřejmě přijmout všech 30 členů, naše rozhodnutí jsou přijímána konsensuálně. My se nyní soustřeďujeme na poskytování okamžité podpory Ukrajině, abychom jí pomohli bránit se ruské agresi. A to je naše hlavní úsilí," prohlásil.

Související obsah

"Ukrajina byla a stále je lídrem ve vyjednávání. Náš stát vždy nabízel Rusku návrhy na soužití za rovných, upřímných, slušných a férových podmínek," sdělil Zelenskyj. "Je jasné, že s tímto ruským prezidentem je to nemožné. Neví, co znamená důstojnost a upřímnost. Jsme připraveni na dialog s Ruskem, ale už s jiným prezidentem," doplnil.

Každá demokracie v Evropě má právo požádat o členství v NATO a my to respektujeme a znovu opakujeme, že dveře NATO jsou otevřené a prokázali jsme to i v minulých letech. Spojenci, když se setkali v Madridu, jasně uvedli, že podporují právo Ukrajiny vybrat si svoji vlastní cestu a rozhodovat si o vlastním bezpečnostním rámci

Prezident Zelenskyj měl na začátku září autonehodu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz