Zahraničí

Puč v armádou ovládané Burkině Faso: Kapitán sesadil podplukovníka

Puč v armádou ovládané Burkině Faso: Kapitán sesadil podplukovníka
Vzbouření vojáci zablokovali přístup k vládním budovám | Zdroj: Profimedia

Už druhý vojenský puč v letošním roce proběhl v pátek v západoafrické Burkině Faso. Armádní kapitán oznámil ve státní televizi sesazení podplukovníka, který se stejným způsobem dostal k moci v lednu. Země uzavřela hranice.

Vojenský puč proti vládnoucí vojenské juntě začal před svítáním, kdy se na několika místech hlavního města Ouagadougou ozvala těžká palba a výbuchy. Mimo jiné z blízkosti prezidentského paláce a největších kasáren, informovala BBC.

Ve 20 hodin místního času (22 hodin našeho) se ve vysílání státní televize objevila dvacítka převážně maskovaných vojáků. Kapitán Ibrahim Traore přečetl prohlášení, že sesadil dosud vládnoucího podplukovníka Paula-Henriho Damibu. Jako důvod uvedl jeho neschopnost zastavit útoky islamistů. Se stejným zdůvodnění se přitom Damiba v čele vojenské junty chopil moci v lednu, když svrhl demokraticky zvolenou vládu.

Související obsah

​Kapitán dále oznámil zákaz veškerých politických aktivit, pozastavení platnosti ústavy, rozpuštění vlády, uzavření hranic či zákaz nočního vycházení. Kde je svržený podplukovník, není známo.

Islamistické povstání vypuklo v Burkině Faso před sedmi lety, vyžádalo si tisíce obětí a vyhnalo z domovů dva miliony lidí. Damiba svrhnul prezidenta Rocha Kaborého se zdůvodněním, že se s džihádisty nedokáže vypořádat, a nechal se zvolit jeho nástupcem. Nic se však nezměnilo a poslední kapkou se zřejmě stal pondělní útok islamistů na konvoj civilních vozidel, při kterém zemřelo 11 vojáků, kteří ho doprovázeli, a zmizelo 50 civilistů. Na mnoha místech v zemi vypukly protesty.

Demokratické země jsou vývojem znepokojeny, uvedl list The Guardian. Po vojenském převratu v sousedním Mali pozvala junta k zajištění pořádku žoldáky ruské nechvalně proslulé Vagnerovy armády, která dělá špinavou práci pro kremelského diktátora Vladimira Putina. Po stejném řešení volali i mnozí demonstranti v Burkině Faso, na protestech se objevily ruské vlajky.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz