Zahraničí

Putina kvůli údajné rakovině drtí kruté bolesti. Nemoc omylem přiznal na kameru

Léčba údajné rakoviny ruského prezidenta Vladimira Putina začala selhávat, tvrdí zdroj napojený na jeho blízké okolí. Měl si stěžovat na ukrutné bolesti, potom sám nechtěně prozradil, že je s ním něco v nepořádku. Páteční projev, ve kterém oznámil anexi čtyř ukrajinských regionů, zahájil o 18 minut později.

Putin přiživil spekulace o svém neutěšeném zdravotním stavu nejenom pozdním příchodem, ale i ztrápeným výrazem ve tváři a pohledem do země, když konečně vešel do plného sálu v Kremlu. Nešla přehlédnout ani jeho promptní chůze. Patrně se chtěl co nejrychleji schovat za řečnický pultík.

Ruský prezident má trpět rakovinou, spekuluje se o tom už od začátku roku. Jak tvrdí telegramový účet Generál SVR, za kterým má stát bývalý důstojník ruských tajných služeb, komplikace spojené se zákeřnou chorobou u Putina propukly několik hodin před ceremonií k protiprávní anexi čtyř okupovaných oblastí na východě a jihu Ukrajiny.

"Na tajné schůzce s generály si Putin stěžoval na strašlivou bolest břicha. Nebylo možné ji nijak utlumit, a tak musel být po celou dobu v předklonu," uvedl zdroj z kremelského prostředí. 

Související obsah

Putinovi se už delší dobu nedaří maskovat ani nateklý obličej. Mnozí kritici jeho režimu se domnívali, že opuchlost souvisí s nadměrnou konzumací alkoholu, příčina je ale prý v diagnóze šéfa Kremlu. "Putinova rakovina navzdory podstupování léčby postupuje. Ani medikamenty už mu v mírnění bolestí nepomáhají," doplnil Generál SVR.

Informace západních tajných služeb o Putinově zdraví se liší. Podle některých zpráv je smrtelné onemocnění pouhou fámou, bývalý šéf britské kontrarozvědky MI6 Richard Dearlove je ale přesvědčen o opaku. Ruskému vůdci podle něj hrozí nucený pobyt v sanatoriu a do roku 2023 sesazení z funkce, píše portál Mirror.

Související obsah

Muž, který rozpoutal nejrozsáhlejší konflikt v Evropě od druhé světové války, má kromě rakoviny bojovat i s Parkinsonovou chorobou a schizoafektivní poruchou, jež je kombinací projevů schizofrenie, mánie a deprese. "Je třeba si uvědomit, že žalostný stav prezidentova fyzického a duševního zdraví ovlivňuje přijímání klíčových rozhodnutí," podotkl Generál SVR s tím, že Putin není schopen objektivně vnímat realitu všedního dne, natož mezinárodních vztahů.

Rusko v pátek anektovalo Doněckou, Luhanskou, Chersonskou a Záporožskou oblast na základě zmanipulovaných referend. Západ jejich výsledky neuznává a krok považuje za protiprávní. Ukrajina reagovala podáním oficiální žádosti o vstup do Severoatlantické aliance (NATO) ve zrychleném režimu.

Pakt její členství do budoucna nevylučuje, teď se ale hodlá soustředit na další podporu ukrajinské armády ve válce s Ruskem. Jednou z podmínek přijetí je totiž úplná kontrola nad územím státu. A tu Kyjev nemá už od roku 2014, kdy Rusko obsadilo Krym a poslalo neoznačené vojáky na Donbas.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz