Zahraničí

Západu dochází trpělivost. Stoltenberg pohrozil Putinovi tvrdou odvetou

Západu dochází trpělivost. Stoltenberg pohrozil Putinovi tvrdou odvetou
Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg | Zdroj: Profimedia

Jestliže Rusko použije na Ukrajině jaderné zbraně, změní to povahu konfliktu, řekl generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg. Naznačil tak, že by se aliance mohla v případě naplnění takového scénáře do války přímo zapojit.

Západ už přestávají ruské atomové výhrůžky bavit. Stoltenberg v neděli varoval Vladimira Putina, že potenciální nasazení nukleárních zbraní se neobejde bez rázné reakce NATO.

Informoval o tom norský portál Dagbladet. "Putinova jaderná rétorika je nebezpečná a bezohledná. Z tohoto důvodu jsme ruskému prezidentovi jasně sdělili, že jakékoliv použití jaderných zbraní bude mít pro Rusko vážné následky. A samozřejmě změní povahu konfliktu," prohlásil šéf NATO.

Naznačil tím, že by se aliance mohla do války přímo zapojit. Na pátečním brífinku k protiprávní anexi čtyř oblastí na východě a jihu Ukrajiny totiž Stoltenberg řekl, že se tím "povaha konfliktu nemění" a NATO se bude nadále soustředit na pomoc formou dodávek moderních zbraní a další vojenské techniky.

Související obsah

Na nukleární útok už by však Západ pravděpodobně nemohl odpovědět jen diplomacií a rozšířením protiruských sankcí. "Jaderná válka nikdy nebude mít vítěze a nesmí být nikdy rozpoutána," zdůraznil Stoltenberg.

Ukrajinci podle Stoltenberga každým dnem prokazují odhodlání a schopnost vytlačit ruské okupanty zpátky za hranice, uvedla agentura Reuters.

Jsme na osvoboditelské misi, řekl Putin k anexi ukrajinských území:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz