Koronavirus

Ani horečka, ani ztráta čichu. Data ukázala, který je teď hlavní symptom covidu

Bolest v krku je aktuálně převažujícím příznakem covidu, ukazují data. Podle nich onemocnění začíná tímto symptomem u naprosté většiny pacientů. Naopak horečka se vyskytuje spíše vzácně. Mnoho lidí tak covid považuje za nachlazení.

S nástupem podzimu sílí covid nejen v Česku, ale i dalších státech, například Velké Británii. Epidemiolog a spoluzakladatel aplikace Covid ZOE Tim Spector řekl deníku Independent, že vládní informace o symptomech jsou zastaralé, a tím pádem chybné.

Mnoho lidí se jimi ale stále řídí. "V současné době začíná covid u dvou třetin lidí bolestí v krku," prozradil Spector aktuální dominantní příznak covidu. "Horečka a anosmie (ztráta čichu) jsou nyní opravdu vzácné. Takže mnoho lidí nemusí napadnout, že mají covid. Mohou si myslet, že je to nachlazení a nenechají se vyšetřit," vyjádřil se epidemiolog.

Související obsah

​Po bolesti v krku podle Spectora následuje bolest hlavy, ucpaný nos, suchý kašel a rýma. O zvyšujícím se výskytu bolesti krku po nákaze koronavirem odborníci z organizace ZOE informovali už ve svém červencovém článku. "Během předchozích vln byla bolest v krku trvale mezi pěti nejčastějšími příznaky. S každou novou variantou se vyskytuje stále častěji," napsali.

"Nyní je to velmi častý příznak covidu u všech věkových skupin. V průměru sedm z deseti dospělých, kteří jsou očkovaní, trápí při variantě omikron bolest v krku. Trvat může až pět dní, pokud přetrvává i nadále, je nepravděpodobné, že se jedná o covid-19," uvedli odborníci ze ZOE.

Spojené království se podle Spectora řítí do další ničivé vlny epidemie. Situace se ale zhoršuje i v Česku. Minulý týden denní nárůsty překročily hranici čtyř tisíc. Na sílící epidemii začínají reagovat nemocnice. Například FN Hradec Králové od úterý zavádí plošné používání respirátorů ve všech svých vnitřních prostorech.

Nemocnice ve Slaném dokonce oznámila zákaz návštěv. Po domluvě s lékařem je možné udělit výjimku například otcům u porodu nebo příbuzným v případě pacientů ve vážném stavu. "Podmínkou uskutečnění takovéto individuálně povolené návštěvy je ochrana úst a nosu respirátorem po celou dobu návštěvy," upozorňuje nemocnice.

I čeští experti už začínají hovořit o podzimní vlně:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz