Zahraničí

Drůbež v Polsku krmili chovatelé technickými oleji. Vyrábí se z nich paliva

Drůbež v Polsku krmili chovatelé technickými oleji. Vyrábí se z nich paliva
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Obrovský skandál rezonuje Polskem. Chovatelé měli totiž zvířatům, zejména drůbeži, nevědomě podávat krmivo obsahující složky pro výrobu paliva. Státní veterinární správa (SVS) však zatím nemá informace o tom, že by se maso objevilo také na českém trhu.

Kontaminované maso odhalili polští veterináři přibližně v 60 závodech. Chovatelé totiž od společnosti z Poznaně nevědomě kupovali krmiva, která neobsahovala jedlé tuky, ale naopak ty technické. Šlo zejména o látky používané při výrobě maziv a biopaliv.

Zejména drůbež tak dostávala krmivo s látkami, které mohou být nejen pro ni, ale také pro člověka velmi škodlivé. "Chceme však spotřebitele ujistit, že zvířata krmená krmivem obsahujícím podezřelé tuky nevykazovala žádné negativní chování. Nezaznamenali jsme pády, zvýšenou nemocnost ani sníženou užitkovost nosnic," řekl pro portál Gazeta.pl prezident Národní komory chovatelů drůbeže a výrobců krmiv Piotr Lisiecki.

Související obsah

Podle Lisieckého se jednalo o podvod týkající se snížení standardů dodávaných krmiv, nikoliv o snahu ohrozit zdraví zvířat či spotřebitelů. Krmivo chovatelům dodávali manželé z Poznaně, kteří provozují polskou pobočku německé firmy Berg + Schmidt., píše portál Onet.pl. Právě ta je jednou z předních evropských společností, která se specializuje na výrobu a distribuci krmných olejů a tuků.

Policisté už pár zatkli. Dvojice se dokonce k podvodu už přiznala. Technické oleje přivezla do Polska v cisternách z Ukrajiny, Ruska či Malajsie. Následně manželé zfalšovali údaje a prodávali je jako potravinářské. Důvodem byla zejména výkupní cena, jelikož technické oleje jsou daleko levnější.

Právě z tohoto důvodu chce slovenský ministr Samuel Vlčan zpřísnit kontroly na hranicích s Polskem, píše portál TVnoviny.sk. Státní veterinární správa (SVS) však zatím neeviduje, že by se maso objevilo také na českém trhu. "Zatím jsme žádnou oficiální informaci od polských dozorových orgánů neobdrželi," sdělil TN.cz mluvčí SVS Petr Majer.

"O distribuci krmiva nebo případně masa do Česka nemáme žádné informace. Pokud by byla zjištěna distribuce mimo Polsko, pak by polské kompetentní orgány informovaly země EU. To se nestalo," uzavřel mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Ceny kuřecího masa rostou. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz