Domácí

Ministryně Hubáčková končí ve funkci. Rezignuje ze zdravotních důvodů

Ministryně životního prostředí se rozhodla rezignovat na svou funkci. Důvodem jsou zdravotní problémy. Ve funkci ji nahradí místopředseda strany Petr Hladík.

Celostátní výbor KDU-ČSL v pondělí projednával řadu témat. Zabýval se mimo jiné také rezignací, kterou podala ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. "My jsme tuto informaci vzali na vědomí. Musím paní ministryni poděkovat za vše. Prošla si řadou těžkých momentů," uvedl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Skončit ve vládě se Hubáčková rozhodla ze zdravotních důvodů. "Čeká mě operační zákrok, jehož léčení potrvá čtyři až šest měsíců. A to v situaci, kdy pracujete na takové pozici a s takovým zatížením, není možné. Velmi pečlivě jsem zvažovala a snažila se některé věci ustát a zvládnout, není to jednoduché, omezuje to člověka v rozhodování a aktivitě, a tak jsem ráda, že předsednictvo přijalo moje rozhodnutí," vysvětlila Hubáčková.

Související obsah

Ve funkci ji nahradí místopředseda KDU-ČSL Petr Hladík, rozhodl o tom celostátní výbor. Hladíka o vedení resortu požádal nejen předseda strany Jurečka, ale i sama Hubáčková. 

"Uvědomuji si naléhavost celé situace. Teď, když celá Evropa prochází transformací energetiky, a navíc když Česká republika předsedá Radě Evropské unie, je důležité, aby odchod paní ministryně neohrozil fungování ministerstva. Nejde o mě, jde o lidi a jde o Českou republiku. Odmítnout paní ministryni Hubáčkovou a pana vicepremiéra Jurečku by teď hraničilo s nabubřelostí a hlavně by to bylo nezodpovědné," uvedl Hladík na facebooku.

Podle Hladíka je nyní zapotřebí vyřešit špatnou situaci s energiemi. "Je naprosto zásadní, aby možnosti úspor a získávání energií z obnovitelných zdrojů byly dostupné co největšímu počtu lidí. Není na co čekat. Stát musí lidem pomoct, a to rychle. Druhou zásadní věcí je energetická soběstačnost obcí. A třetí důležitou věcí je komunitní energetika. Je ostuda, že Česká republika stále nemá legislativu upravující sdílení elektřiny. Tady je nutná úzká spolupráce s ministerstvem průmyslu a obchodu, aby se to konečně dotáhlo, protože tohle pomůže opravdu všem," doplnil.

Prezidenta republiky Miloše Zemana hodlá Jurečka o změnách na ministerstvu informovat v úterý. S premiérem již situaci řešil. "Je mi velice líto, že paní ministryně Hubáčková musí ze zdravotních důvodů ukončit své působení ve vládě na resortu životního prostředí. Její rozhodnutí ale plně chápu a přeji jí brzké uzdravení," napsal předseda vlády Petr Fiala (ODS) na twitteru.

Nominaci Hladíka premiér respektuje a bude podle toho i postupovat. "Petr Hladík se věnuje životnímu prostředí dlouhodobě, jeho práci znám i z jeho působení z Brně," uzavřel Fiala.

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz