Domácí

Dodavatelé energií chtějí motivovat k šetření. PRE dá slevu těm, kteří sníží spotřebu

Některé společnosti chystají na českém energetickém trhu novinku. Tou má být bonus pro zákazníky, kteří sníží svou spotřebu energií. Například Pražská energetika (PRE) svým zákazníkům z faktury odečte až 3 000 korun. Podobný program chystá třeba i ČEZ.

Některé energetické společnosti chtějí motivovat zákazníky, aby snížili spotřebu. Nejdál je v tom zatím Pražská energetika. Domácnosti, které elektřinou pouze svítí a mají ji na běžnou spotřebu, mohou při snížení úspor získat slevu z vyúčtování až 1 500 Kč. Ty, které elektřinou i ohřívají vodu a topí až 3 000 korun. PRE počítá s tím, že je program vyjde na několik stovek milionů korun.

"Podmínka je v první řadě to, že člověk musí být naším zákazníkem od 1. října loňského roku do 1. července 2023," nastínil mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Související obsah

PRE bude porovnávat spotřebu z minulé topné sezóny a té současné. Snížení spotřeby bude zjišťovat pomocí samoodečtu. Zákazník tak musí doložit fotku elektroměru před začátkem a po konci topné sezóny.

Výhody pro své zákazníky, kteří šetří, teď chystají i další energetické společnosti. Mezi nimi je i společnost ČEZ. Firma chce úsporný program představit v nejbližší době. Podobně je na tom i Pražská plynárenská. "Uvažujeme o různých formách podpory energetických úspor. Projekty na toto téma jsou ve fázi příprav," nastínil mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek.

Naopak E.ON žádný úsporný bonus nechystá, o takovém kroku neinformovala ani společnosti Innogy. Jestli o úsporné programy bude mezi lidmi zájem, je ale otázkou. "Mě by to nemotivovalo, já si zatopím, když je mi zima," má jasno jeden z dotázaných.

Podle odborníků by měli lidi k šetření ale motivovat hlavně stát. "Stát nejenže nemá žádný šetřící element, naopak motivuje ke zvýšení spotřeby tím, že zastropuje spotřebu," řekl ekonom Petr Bartoň.

Související obsah

"Já si nemyslím, že by tady někdo suploval roli státu. Každý, kdo přispěje, tak je vítán," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Ministerstvo průmyslu a obchodu tak doufá, že nabídky podobných úsporných programů budou mezi distributory energií dál přibývat.

ls, TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz