Zahraničí

Je to vážné, přiznávají i Rusové. Ukázali, kde Putin udělal zásadní chybu

Je to vážné, přiznávají i Rusové. Ukázali, kde Putin udělal zásadní chybu
Válka na Ukrajině | Zdroj: TV Nova

Situace se na Ukrajině nevyvíjí pro Rusko dobře, přiznávají i přední ruští politici a novináři. Ruská armáda podle nich musí vyřešit závažné nedostatky a získat čas, aby mohly na bojiště přijít posily. Odborníci na strategii také odhalili, že Rusko udělalo zásadní chybu při vedení války. Postup Ukrajinců totiž mohlo předvídat, bojují podobně jako před osmi lety proti proruským separatistům.

Ukrajina používá osvědčenou taktiku, se kterou už jednou proruské síly na východě země zaskočila. Před osmi lety přešla ukrajinská armáda do protiofenzívy v boji s proruskými separatisty, kteří se snažili ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast.

"Při útocích obcházela velká centra jako Doněck a ohrožovala zásobovací trasy vedoucí do velkých měst, takže ruská vojska buď utekla, nebo byla obklíčena. Dalším bodem toho plánu bylo odstřihnout Donbas od posil z Ruska. Ukrajinské jednotky se probojovaly z Amvrosiivky v Doněcké oblasti do Izvarine v Luhanské a převzaly kontrolu nad hlavními hraničními přechody," popisuje na twitteru osm let starou ukrajinskou strategii výzkumník z kyjevského Národního ústavu pro strategická studia Mykola Bielieskov.

Ten se zaměřil na srovnání strategie Ukrajiny a Ruska. Rusové podle něj místo toho volí pomalé frontální útoky, při kterých nezůstane kámen na kameni. Bielieskov připomíná, že Ukrajina hrozbou obklíčení získala zpátky 5. července 2014 kontrolu nad Slovjanskem, na konci měsíce utekli separatisté z měst Severodoněck a Lysyčansk. Rusové se však z toho, jak Ukrajinci před osmi lety bojovali, nedokázali poučit a opakují stejné chyby.

Související obsah

​Bielieskov vysvětluje také to, proč se Ukrajincům před osmi lety nepodařilo dotáhnout válku na Donbase k vítěznému konci. "Armáda tehdy neměla dost vojáků, aby mohla bojovat v ulicích. Donbas je hodně urbanizovaný, a když se snažíte vyhnout velkým populačním centrům, tak narazíte stejně na ta menší. Navíc vojska izolující hranici se musela stáhnout kvůli neustálému ruskému ostřelování, které nemohla opětovat, protože na to armáda neměla zbraně," vyjmenoval důvody a připomněl, že teď ukrajinská armáda naopak má zbraně, které jí umožní zasáhnout Rusy v hloubi týlu.

Máme problémy, přiznali Rusové

Zatímco v pátek Rusové slavili anexi okupovaných území, v neděli už byla nálada v Moskvě mnohem pochmurnější. V pořadu ruské státní televize moderovaném tváří ruské propagandy Vladimirem Solovjovem hosté rozebírali, jak je možné, že ruská armáda ztratila strategicky významné město Lyman. 

Místopředseda výboru pro obranu ruské Státní dumy Dmitrij Sablin připustil, že má Rusko velké problémy. "Nepochybně musíme předělat náš průmysl, aby dodával armádě to, co potřebuje. Armáda nemůže trpět nedostatky munice, střel, granátů. Nebojujeme jen proti Ukrajině, jsou tam zbraně z 55 zemí. Oni mají všechno," rozčiloval se podle Julie Davisové, která monitoruje ruská média, poslanec Dumy.

Související obsah

​Ředitelka prokremelské televize Russia Today Margarita Simonjanová přirovnala situaci k roku 1941, kdy byl "za zbabělost, nečinnost, neuspořádanost, dopuštění rozkladu řízení vojsk, zanechávání výzbroje nepříteli bez boje a svévolné opuštění bojových pozic útvary Rudé armády" popraven generál Dmitrij Pavlov, který velel vojskům na Západní frontě, když na SSSR zaútočilo Německo.

"Máme velké obavy, jsme naštvaní, ani jsem sem nechtěla chodit, protože truchlit a panikařit by znamenalo pomáhat nepříteli," prohlásila novinářka. "To území je třikrát větší než Belgie. Je plné všech druhů zbraní, všech možných instruktorů, veškeré vůle a síly celého kolektivního Západu. Jestli to někdo v armádě nechápe, tak bychom se možná měli vrátit k tomu předchozímu bodu a ty lidi nahradit," dodala.

Rusko se zahnalo do kouta, říká bezpečnostní odborník:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz