Zahraničí

Putin je zahnaný do kouta. K Ukrajině zřejmě míří vlak s jadernými zbraněmi

Na sociálních sítích se objevily záběry ze středního Ruska, které zachycují vlak s vojenskou technikou mířící k Ukrajině. Podle vojenského analytika patří vládnímu orgánu, který dohlíží na ruský jaderný arzenál. Odborníci tvrdí, že tím Vladimir Putin dává signál Západu a ukazuje svou ochotu použít zbraně hromadného ničení.

Ze záběrů, které se objevily na sociálních sítích, není jasné, zda se jedná o jeden a ten samý vlak, anebo jich je více. Je ale patrné, že přepravuje obrněná vozidla BPM-97 a další vojenskou techniku. Jak píše web The Drive, pomocí geolokace se podařilo zjistit, že video bylo pořízeno ve městě Sergijev Posad, které leží zhruba 70 kilometrů severovýchodně od Moskvy, a že míří na jihozápad – tedy k Ukrajině. 

Vojenský analytik Konrad Muzyka na svém twitteru uvedl, že vlak převáží vojenskou techniku, která patří 12. hlavnímu ředitelství ruského ministerstva obrany, jež má na starosti jaderný arzenál země. "Toto ředitelství je zodpovědné za jaderné zbraně – jejich skladování, údržbu, přepravu a předání jednotkám," vysvětlil odborník.

"Znamená to, že toto video ukazuje přípravy na použití jaderných zbraní? Ne tak docela. Existují jiná, pravděpodobnější vysvětlení," pokračoval Muzyka. Jedním z nich je, že se jedná o určitou formu signálu vysílaného pro Západ. Jako další vysvětlení se podle něj nabízí fakt, že ruská raketová vojska obvykle na podzim provádí intenzivní cvičení.

Související obsah

​"Zatřetí, Rusko může v říjnu provést strategické jaderné cvičení Grom, takže tento vlak by mohl ukazovat přípravu," dodal expert. Jiní analytici v oblasti mezinárodních vztahů se domnívají, že pokud Putin bude demonstrovat svou připravenost použít jaderné zbraně, bude to v oblasti Černého moře.

Vysoce postavený zdroj z britské obrany řekl deníku The Times, že pokud by se ruský prezident rozhodl nasadit jaderné zbraně na bojišti, znamenalo by to velké riziko, protože by se to mohlo zvrtnout. "Mohlo by dojít k chybnému výstřelu a náhodnému zásahu ruského města v blízkosti ukrajinských hranic, jako je například Bělgorod," uvedl zdroj.

O hrozbě použití jaderných zbraní se v poslední době intenzivně diskutuje. Putin již dříve v tomto roce prohlásil, že v případě ohrožení Ruska využije všech prostředků, které má k dispozici.

Experti vysvětlili, zda je použití jaderných zbraní reálné:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz