Zahraničí

Evropská unie se připravuje na výpadky elektřiny. Ve hře jsou dva scénáře

Evropská unie se připravuje na výpadky elektřiny. Ve hře jsou dva scénáře
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Evropská unie se připravuje na výpadky elektřiny souvisejícími s konfliktem na Ukrajině a energetickou krizí v Evropě. Podle vysokého úředníka EU jsou ve hře dva scénáře, kdy výpadky postihnou buď pouze malý počet členských států, anebo naopak jejich velkou část. V takovém případě by Unie musela sáhnout po strategických rezervách.

Státy Evropské unie by během nadcházející zimy mohly čelit výpadkům proudu. Evropa se totiž nadále potýká s energetickou krizí a Brusel se připravuje i na ty nejhorší scénáře, řekl v rozhovoru pro německý zpravodajský web RND.de eurokomisař pro krizové řízení Janez Lenarčič.

"Už během pandemie covidu jsme se naučili, že nemůžeme reagovat až v případě krize, a proto se nyní snažíme předvídat," odpověděl Lenarčič na dotaz, zda se Evropská komise připravuje na krizovou situaci, která může nastat v zimě.

Související obsah

​"Pracujeme na dvou možných scénářích. Pokud bude menší událostí, například výpadkem proudu, postižen jeden nebo malý počet členských států, mohou jim energii dodávat ostatní země EU, jako se to děje při přírodních katastrofách," vysvětlil komisař.

"Pokud by však byl postižen velký počet zemí a členské státy by musely omezit své nouzové dodávky, jsme schopni pokrýt poptávku z našich strategických rezerv," dodal. Podle energetického analytika Jana Béreše má každý stát, včetně Česka, i vlastní krizový plán.

"Budou odpojovat od elektřiny nejdřív věci, které nejsou tak podstatné," řekl redakci TN.cz Béreš. Proud by tak přednostně měly domácnosti nebo kritická infrastruktura. Do ní patří například vodní hospodářství, potravinářství či zdravotnická zařízení.

Související obsah

​Energetický expert Vladimír Štěpán si nemyslí, že by Česku hrozily výpadky elektřiny. "Česká republika vyváží ročně 10 až 15 terawatthodin, což je docela dost. Když má výrobu nějakých 70 terawatthodin, tak z toho 60 spotřebuje doma, což je teď kvůli krizi míň, a k tomu má těch 10 až 15 rezervu, dá se říci," vysvětlil Štěpán.

Česko tak podle něj z hlediska výpadků elektřiny není nijak výrazně zranitelné, obzvlášť pokud by se dohodlo na vzájemných dodávkách se Slovenskem. Jako zranitelné naopak označil Německo. "Tam k výpadkům podle mě nesporně dojde, protože v zimě nebude plyn a všichni si koupí přímotopy. Začnou topit elektřinou a může tam být i velký blackout," domnívá se Vladimír Štěpán.

Evropská unie přijala tři opatření, která mají členským státům pomoci čelit energetické krizi:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz