Domácí

Vláda stanovila zastropování cen energií. Opatření platí pro všechny domácnosti

Vláda se na středeční schůzi zabývala nařízením ke stanovení maximálních cen elektřiny a plynu, které připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Potvrdila, že maximální cena elektřiny bude 6 korun za kilowatthodinu a cena plynu 3 koruny. Opatření se týká všech domácností i některých firem.

Vláda schválila nařízení o zastropování cen, o kterém rozhodla již dříve. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že občané budou platit maximálně 6 korun za kilowatthodinu v případě elektřiny a maximálně 3 koruny za kilowatthodinu u plynu. "Zastropování cen elektřiny se týká všech domácností bez ohledu na jejich spotřebu, živnostníků, veřejných institucí a firem s odběrem na síti nízkého napětí, a to v plné výši," objasnil Fiala.

Malé a střední podniky na síti vysokého a velmi vysokého napětí budou mít ceny zastropované na 80 % nejvyšší spotřeby v uplynulých pěti letech. I v rámci plynu se podle Fialy zastropování týká všech domácností, poskytovatelů veřejných služeb a všech malých a středních podniků do limitu spotřeby 4 200 megawatthodin.

Související obsah

"Zastropovali jsme cenu plynu také pro výrobu tepla, což se týká jak bytových domů s vlastní kotelnou, tak tepláren," řekl Fiala. Kabinet podle něj pokračuje ve vyjednávání na evropské úrovni, aby se našlo řešení pro největší podniky.

Do záloh by se ceny měly promítnout už v listopadu. "Zastropované budou po celý příští rok," dodal premiér.

Na jednání se vláda měla zabývat i zdaněním mimořádného zisku výrobců energie, nakonec ale tento bod neprojednávala. Fiala toto opatření nazval válečnou daní, která by měla státu pomoci získat zdroje k financování nákladných vládních opatření.

​"Je správné, aby existovala nějaká společenská solidarita. Některé energetické firmy mají ohromné zisky pouze kvůli tomu, co se zrovna děje. My ceny energií zastropujeme, ale je rozhodně nutné, aby se podíleli i ti, kteří mají z energií vysoké zisky," vysvětlil Fiala. Stát by díky této dani mohl získat navíc až 100 miliard korun.

Na tiskovou konferenci se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz