Domácí

Katarský emír předčasně odletěl. Česko nevyhovělo jeho požadavkům

Prezident Miloš Zeman se ve středu dopoledne setkal na Pražském hradě s vládcem Kataru Tamímem bin Hamad Sáním. Na setkání měl navázat summit lídrů evropských zemí a do ČR se začaly sjíždět zahraniční delegace. Katarský emír ale ve středu večer předčasně odletěl.

V souvislosti s konáním vrcholného summitu zemí Evropské unie v Praze přivítal ve středu prezident Miloš Zeman na Hradě katarského emíra Tamíma bin Hamad Sáního. Ten ale Českou republiku ve středu předčasně opustil.

Podle Deníku N emír odletěl z České republiky ve středu před 22. hodinou. Česká diplomacie údajně nedokázala vyhovět požadavkům, které vznesl. Narychlo pak odletěl do Londýna.

Související obsah

Katarský emír se chtěl údajně stát oficiálním účastníkem pražského summitu. Zájem projevil i o účast na slavnostní večeři, kterou čtvrteční summit vyvrcholí. Zástupci zemí Evropské unie ale s emírovou účastní na summitu nesouhlasili.

Nebyl však jediným návštěvníkem, který na summit zamířil zpoza hranic EU. Do jednání se má zapojit také například turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan nebo nová britská premiérka Liz Trussová.

Tématem byly zahraničně-politické otázky

Emír přistál v Praze už v úterý po 17. hodině. Ve středu se setkal s prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. Údajně se věnovali zejména zahraničně-politickým otázkám.

Prezident Miloš Zeman na tiskové konferenci po setkání s katarským emírem uvedl, že se země dohodly na ekonomické spolupráci. Hlava státu oznámila, že v České republice bude zřízeno katarské velvyslanectví. České velvyslanectví v Doha již funguje.

Obě země také odsoudily ruskou agresi na Ukrajině. Podle prezidenta Zemana jsme ve vážném nukleárním riziku. Státy by podle něj měly reagovat vojenskou odpovědí.

"Ještě před touto odpovědí by měly vyslat naprosto jasné varování, že pokud Ruská federace jaderné zbraně použije, bude reakce nikoliv pouze diplomatická, ale i vojenská, a to se všemi důsledky, které to může mít," doporučil Zeman nejen státům Evropské unie.

Zahraniční delegace přijíždí do ČR

Nejvyšší představitelé evropských zemí s výjimkou Ruska a Běloruska začali masově přilétat kolem čtvrtečního poledne. Pražský hrad očekává příjezd více než 40 delegací a 2 000 hostů. Policie i tajné služby mají pohotovost. Očekávají se komplikace v dopravě.

Některé delegace přijely s předstihem, první kolony s chráněnými osobami už byly k vidění v Praze ve středu. Přítomnost řady prezidentů, premiérů či představitelů Evropské unie pro tajné služby a bezpečnostní složky znamená nejvyšší pohotovost. Vyzkoušely si ji už na začátku července při startu předsednictví.

Pražský hrad je během summitu pro veřejnost uzavřen. Jednání se má konat ve Španělském sále. Mluvit se má například o bezpečnostní situaci v Evropě, energetice či životním prostředí.

​Praha očekává příjezd zahraničních delegací. Může to způsobit komplikace v dopravě:

luk, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz