Zajímavosti

Zemědělec vyrazil na řepu, našel zlatý poklad. Teď se jím pyšní v Bruntále

Zemědělec vyrazil na řepu, našel zlatý poklad. Teď se jím pyšní v Bruntále
Zlatý šperk pravděpodobně z doby bronzové | Zdroj: Krajský úřad Moravskoslezského kraje

Muzeum v Bruntále se pochlubilo novým exponátem. Jedná se o jedinečnou, tisíce let starou ozdobu, kterou našel jeden z moravskoslezských zemědělců na poli.

Neuvěřitelný nález se povedl zemědělci v Opavě-Kateřinách. Minulý týden vyrazil na sklízení řepy, místo toho se mu podařilo vytáhnout ze země něco mnohem cennějšího.

Jedná se o zlatý diadém o váze asi 600 gramů. Pochází zřejmě ze střední či mladší doby bronzové, v českém pojetí to tedy znamená 1600 až 800 let př. n. l. Diadém je ozdoba nošená na hlavě, může být například v podobě korunky (tiáry), čelenky a podobně.

Související obsah

​Nález ve středu představilo Muzeum v Bruntále, kde bude uložený. "Nález pokladu je jen prvním bodem v dlouhém procesu, který nás čeká. Nyní bude nutné nechat šperk ošetřit a zadat zpracování odborného znaleckého posudku, který určí kulturně-historickou hodnotu nálezu. Zároveň najdeme nejvhodnější umístění předmětu, který bude součástí sbírek našeho muzea," řekla ředitelka muzea Ema Havelková.

Návštěvníci by tak diadém mohli na vlastní oči vidět nejdříve koncem příštího roku. "Je skvělé, že se nálezce zachoval poctivě a šperk bezprostředně odevzdal muzeu. Nálezci patří poděkování a samozřejmě ze zákona i odměna ve výši deseti procent znaleckého odhadu. Odměnu obdrží až poté, co bude předmět náležitě posouzen a naceněn," uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Na nalezený diadém se můžete podívat v galerii:

TN.cz

K tématu Zajímavosti

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz