Počasí

Tereziánské léto přišlo! Bylo až 21 °C. Do kdy oteplení vydrží?

Tereziánské léto přišlo! Bylo až 21 °C. Do kdy oteplení vydrží?
Zdroj: Thinkstockphotos

Teplé jihozápadní proudění, které se do Česka dostává po zadní straně tlakové výše nad jihovýchodní Evropou, je znát – ve středu se nejvyšší odpolední teploty zastavily i nad 20 °C. Jak dlouho příjemné počasí vydrží? Střední Evropa skloňuje pozdní babí léto. Na jihu Evropy jsou teploty stále na koupání. Konečně se ochladilo na ledovcích.

Ve středu teplotní amplituda až 20 °C

Středeční ráno bylo studené – v Karlových Varech teplota klesla ke 2,6 °C a v 5 cm nad zemí teplota klesla k -0,7 °C a na Šumavě teplota klesala pod bod mrazu. V odpoledních maximech teplota vystoupala nejvýše i přes 20 °C. V 15 hodin bylo nejtepleji v Jihočeském kraji – v Českých Budějovicích 20,9 °C, v Byňově 20 °C a v Husinci 21 °C. Například v Českých Budějovicích se denní teplotní amplituda, tedy rozdíl mezi minimálními a maximálními odpoledními teplotami, zastavila na 15 °C.

​Ve čtvrtek se nad naším územím bude rozpadat slabá studená fronta – na severozápadě území se budou vyskytovat ojedinělé přeháňky. Po rozplynutí ranních mlh a nízké oblačnosti bude polojasno nebo skoro jasno. Už během dopoledne bude od severozápadu docházet k přibývání oblačnosti, postupně se k tomu na jihozápadě území přidají ojedinělé přeháňky. Na zbytku území bude během odpoledne polojasno až oblačno. Odpolední teploty se budou pohybovat mezi 17 až 21 °C, v Jihomoravském kraji až 23 °C. V pátek opět bez deštníků na celém území – bude polojasno nebo skoro jasno, po ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty 9 až 5 °C. Denní teploty 17 až 21 °C.

Ve čtvrtek se bude nad Českem rozpadat studená fronta | Zdroj: TN.cz

​Konečně – víkend ve znamení dvacítek

V sobotu bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Po ránu ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Ranní teploty 12 až 8 °C. Denní teploty 17 až 21 °C. V neděli bude polojasno nebo jasno, po ránu ojediněle mlhy. Na východě zpočátku dne až oblačno a ojediněle přeháňky. Ranní teploty 6 až 2 °C. Denní teploty 15 až 19 °C. Ochlazovat se začne od poloviny příštího pracovního týdne, také oblačnosti a srážek začne přibývat.

Související obsah

​Za koupáním na jih Evropy

Na jihu Evropy stále převládá slunečné počasí a odpolední teploty se zastavují na letních hodnotách. Nejvyšší teploty hlásí Pyrenejský poloostrov – tam se maxima šplhají ke 32 °C. Také teplota moře zůstává vysoko – u španělského až italského pobřeží až na 24 °C, u Francouzské riviéry a u Chorvatska až na 22 °C, ve východním Středomoří až na 26 °C.

Do Alp s lyžemi

Série nižších zářijových teplot a sněžení ukončila dlouhou fázi tání ledovců a místy se otvírají lyžařské areály na nejvyšších vrcholcích severních Alp. Poslední rok byl pro ledovce špatný – jejich rekordní odtávání způsobila zima chudá na sníh, na jaře Alpy pokryl několikrát saharský písek, který způsobil rychlé odtávání sněhu, a velmi teplé léto. Z toho důvodu se spekulovalo, že se letos na ledovcích z bezpečnostních důvodů vůbec neotevřou některé lyžařské areály.

Nad Českem vysvitlo sluníčko. Příští týden nás čeká teplejší počasí:

TN.cz

Aktuální předpověď počasí

Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz